Waluty
Czym wyczyścić ekoskórę? Garść wiedzy na temat prawidłowej pielęgnacji skóry ekologicznej
Czym wyczyścić ekoskórę? Garść wiedzy na temat prawidłowej pielęgnacji skóry ekologicznej

Ekoskóra to materiał, który szturmem wdarł się na salony naszych mieszkań. Swoją sławę zawdzięcza doskonałej imitacji skóry naturalnej oraz mnogością zastosowań w rozmaitych meblach. Dzięki delikatnym tłoczonym wzorom na wierzchniej stronie skóra ekologiczna z powodzeniem upodabnia się do jej naturalnej wersji. Czy mimo podobieństw czyści się ją w taki sam sposób jak organiczną? Absolutnie nie! W takim razie, czym czyścić ekoskórę, by długo cieszyć się jej nieskazitelnym wyglądem?

Czym czyścić ekoskórę? Specyfika materiału 

Ekoskóra to popularny materiał tapicerski, który od lat sprawdza się jako pokrycie krzeseł, łóżek czy innych mebli. Często do złudzenia przypomina skórę naturalną, dzięki czemu jest chętnie wybierany jako jej zamiennik. Ta poliestrowa tkanina posiada powłoki zabezpieczające przed problematycznymi zabrudzeniami. Dodatkowym atutem jest też brak konieczności jej konserwacji. Materiał ten nie przepuszcza wody. Czym najlepiej czyścić ekoskórę? Obecność istotnych różnic (reakcja na promienie UV, zimno, porowatość, elastyczność) nie pozwala pielęgnować skaju i skóry naturalnej w ten sam sposób. Ekoskóra nie jest tak wytrzymała na zastosowanie chemikaliów, jak jej naturalny odpowiednik. 

Domowe sposoby na czyszczenie ekoskóry

Jeżeli cenisz naturalne metody sprawdzające się w pielęgnacji obić meblowych, z pewnością spodoba Ci się czyszczenie ekoskóry domową techniką. Czym wyczyścić skaj? Nalej do miski ciepłej, lecz niegorącej wody. Dodaj niewielką ilość szarego mydła – możesz je zastąpić kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Całość musisz dokładnie wymieszać. Następnie namocz czystą gąbkę w mieszance i dobrze wyciskając z nadmiaru płynu, przetrzyj tkaninę. Po precyzyjnym czyszczeniu osusz ekoskórę przy pomocy suchej ściereczki. Taką czynność wykonuj nie częściej niż dwa razy w miesiącu. 

Czym wyczyścić ekoskórę? Sięgnij po dedykowane środki!

Przezorny zawsze ubezpieczony! Jeśli wydaje Ci się, że domowe sposoby nie zwalczą skutecznie nagromadzonych zanieczyszczeń, możesz sięgnąć po specjalne preparaty, które są dostępne w większości supermarketów. Pamiętaj jednak, że ekoskóra to specyficzny materiał, który nie toleruje chemikaliów, w przeciwieństwie do skóry naturalnej. Czym wyczyścić więc skórę ekologiczną? Wybierz środki na bazie wody, a nie alkoholu i uważnie czytaj zalecenia zamieszczone na etykiecie opakowania produktu.

Jak usunąć plamę z ekoskóry?

W przypadku codziennych zabrudzeń wymieniony przez nas wyżej sposób pielęgnacji ekoskóry okazuje się wystarczający. Co jednak w sytuacji, kiedy pojawi się plama?

Natychmiastowa reakcja

Wówczas liczy się przede wszystkim czas. Należy jak najszybciej przystąpić do czyszczenia, gdyż stare plamy będą trudniejsze do wywabienia. Szybka reakcja zapobiega wniknięciu zabrudzenia w strukturę materiału, co może pozwolić na jego całkowite usunięcie. W przeciwnym razie konieczne będzie użycie silniejszych środków, które niestety mogą uszkodzić estetykę ekoskóry.

Delikatne postępowanie

Należy też pamiętać, aby postępować bardzo delikatnie. Nie trzyj powierzchni, a do czyszczenia używaj wyłącznie miękkiej ściereczki, gąbeczki bądź papierowego ręcznika. Jeśli zaś chodzi o rodzaj detergentu, to należy dopasować go do rodzaju zabrudzenia, a dokładnie tego, co je spowodowało. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie ciepła woda z odrobiną mydła. Niektóre plamy nie są jednak zbyt łatwe do wywabienia. Wówczas nie da się uniknąć użycia mocniejszych preparatów.

Dopasowanie preparatu czyszczącego

Preparat czyszczący powinien zostać dopasowany do rodzaju zabrudzenia. Poniżej przedstawiamy dwa najczęstsze problemy, z którymi boryka się ekoskóra. Jest to:

plama po długopisie – zapewne miał z nią do czynienia każdy, kto ma w domu małe dzieci. Niestety bardzo trudno ją usunąć. Dlatego też należy sięgnąć po mocniejszy preparat w postaci alkoholu izopropylowego o stężeniu 70% lub wyższym. Zachowaj przy tym umiar, gdyż zbyt duża ilość alkoholu może uszkodzić powierzchnię. Jeśli zaś interesują Cię domowe sposoby, to możesz sięgnąć po pastę do zębów. Nałóż odrobinę na plamę i wetrzyj w ekoskórę przy pomocy miękkiej szczoteczki. Następnie przyciśnij do powierzchni ściereczkę i ściągnij plamę, a na koniec pozbądź się resztek pasty;

plama do winie – delektując się kieliszkiem ulubionego wina łatwo o nieuwagę, która skutkuje plamą. Jak wówczas postępować? Posyp plamę solą kuchenną i po kilku minutach delikatnie ściągnij ją z ekoskóry. Możesz też użyć zimnego mleka, skraplając nim plamę, bądź też namoczyć nim gąbkę i przetrzeć zabrudzone miejsce. Na koniec należy przemyć powierzchnię letnią wodą.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne są niewskazane w przypadku ekoskóry?

Ekoskóra wymaga innej pielęgnacji niż skóra naturalna. Dlatego też nie należy jej natłuszczać. Materiał ten nie wchłania tego typu specyfików. Nie używaj także preparatów w postaci wosku. Prowadzą one do sztywnienia materiału, co będzie skutkować jego pękaniem. Niewskazane jest także czyszczenie z udziałem alkoholu, amoniaku, nafty i substancji żrących. Zaniechanie tych wskazań może skutkować powstaniem przebarwień, przetarć i pękaniem ekoskóry.

Zniszczona ekoskóra – czy da się ją uratować?

W sytuacji, kiedy doszło do uszkodzenia powierzchni ekoskóry, można próbować ją jeszcze uratować. Na rynku znajdziesz preparaty, które Ci w tym pomogą, np. płynną skórę. Można też pokusić się o naszycie łatki, jednak sposób ten będzie wpływał na estetykę mebla. Niemniej w przypadku większych uszkodzeń nie trzeba od razu wymieniać mebla na nowy. Wystarczy zastosować nowe obicie.

W naszym sklepie czeka na Ciebie szereg różnorodnych materiałów tapicerskich. Z pewnością znajdziesz idealne wykończenie dla swojego wyposażenia. W asortymencie nie mogło zabraknąć też ekoskóry. Sprawdź naszą ofertę i odkryj mnogość dostępnych wariantów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl