Denim - co to znaczy? Jest to materiał, z którego produkowane są m.in. jeansy. Spodni tych chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ma je w swojej szafie niemal każdy, niezależnie od wieku czy płci. Ubrania wykonane z denimu są stylowe, modne i wygodne. Nie zapowiada się, aby kiedyś straciły na popularności. Co warto wiedzieć na temat tego materiału? Jakie są jego największe zalety? Czy ta naturalna bawełniana tkanina ma jakieś wady? Wszystkie informacje zawarliśmy w poniższym artykule.
Denim jeans - co to takiego?
Denim to tkanina, z której szyte są jeansowe spodnie. Pierwsza fabryka, w której ją produkowano znajdowała się we Francji w miejscowości Nimes.
Materiał jeansowy jest przede wszystkim bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego początkowo szyto z niego ubrania przeznaczone dla robotników. Dzisiaj z denimu produkuje się niemal wszystko - spodnie, koszule, spódnice, sukienki, topy czy kurtki. Nie ma chyba osoby, która nie miałaby w swojej garderobie, co najmniej jednej rzeczy wykonanej z jeansu.
Klasyką samą w sobie są przede wszystkim niebieskie spodnie jeansowe, które jako pierwsi nosili marynarze. Ich wyjątkowy kolor to zasługa barwnika - indygo. Pochodzi on z Indii i pozyskiwany jest z liści indygowca. Masowa produkcja tego typu spodni trwa od roku 1873.
Krótka charakterystyka tkaniny denim o skośnym splocie
Denim jeans to gruba tkanina bawełniana o splocie skośnym. Zazwyczaj barwiona jest indygo, ale zdarzają się także inne warianty kolorystyczne. Coraz częściej w świecie mody do denimu dodaje się nieco elastanu aby nadać mu nieco elastyczności. Z drugiej strony jeans traci wówczas nieco ze swojej wytrzymałości. Jednak i tak jest to jedna z bardziej odpornych tkanin dostępnych na rynku.
Nie wszyscy wiedzą o tym, że początkowo pojęcia denim i jeans wcale nie były tożsame. Jeans produkowano bowiem we włoskim mieście Genua, a denim we wspomnianym Nimes. Jeans był materiałem niższej jakości. Z czasem jednak różnice między nimi się zatarły - dzisiaj jest to ta sama tkanina. Samo słowo denim pochodzi od francuskiego wyrażenia "de Nimes", które oznacza materiał z miasta Nimes.
Czy denim jest rozciągliwy?
Warto sobie zadać pytanie, czy denim jest rozciągliwy. Kwestia ta interesuje wbrew pozorom całkiem sporo osób. Rzeczywiście przez długie lata jeans wykorzystywano głównie do szycia odzieży roboczej. Był to bowiem materiał gruby, odporny na ścieranie. Na szczęście z czasem denim nieco się zmienił. Zyskał na elastyczności i stał się znacznie przyjemniejszy w dotyku. Dzisiaj na rynku istnieje cała gama materiałów jeansowych, które różnią się między sobą m.in. elastycznością. Spodnie denim z dodatkiem elastanu są na pewno bardziej przyjazne dla ciała i wygodniejsze w użytkowaniu. Dlatego też mają wielu zwolenników.
Dlaczego denim zdobył ogromną popularność na całym świecie?
Wiadomo już co to znaczy denim i jakie są najważniejsze cechy tej tkaniny. Warto wiedzieć o tym, że materiał ten zyskał popularność już pod koniec XIX wieku. Wszystko to za sprawą Leviego Straussa - amerykańskiego biznesmena. To on jako jeden z pierwszych dostrzegł, że tkanina jeansowa doskonale nadaje się do szycia odzieży roboczej. W ciągu kilku lat rozpoczął produkcję spodni jeansowych stanowiących idealny strój dla poszukiwaczy złota. Były one używane w bardzo trudnych warunkach. Dlatego wzmocniono je w newralgicznych miejscach grubymi szwami i ćwiekami. Jeansy Straussa okazały się niemal niezniszczalne.
Materiał denim zyskał na popularności także za sprawą kręconych od lat 30. XX wieku westernów. Występujący w nich aktorzy grający kowbojów zawsze mieli na sobie jeansy denim. Szybko więc zapragnęli nosić je wszyscy panowie. Tak zaczęła się na dobre ogromna popularność jeansu.
Kiedy jeans pojawił się w modzie damskiej?
Pierwsze damskie jeansy wyprodukowano dopiero w roku 1934 a przecież dzisiaj jest to bardzo modny element kobiecej garderoby. Początkowo przeznaczone dla pań spodnie pod wieloma względami przypominał modele męskie. Były to jeansy o prostej formie, dość sztywne. Dopiero po wielu latach na rynku pojawił się tak popularny dzisiaj stretch.
W Polsce denim na dobre pojawił się w latach 50. ubiegłego wieku. Początkowo zakup ubrań jeansowych był sporym wyzwaniem. Dzisiaj na szczęście nie ma z tym problemu. Popularność materiału denimowego nie maleje i nie zapowiada się, aby się to stało w najbliższym czasie. Jeans to must have w szafie wszystkich tych osób, które cały czas podążają za modą.
Co można uszyć z denimu?
Okazuje się, że z tkaniny jeansowej uszyć można niemal wszystko. Największą popularnością cieszą się oczywiście spodnie jeansowe. Cenione są z uwagi na wyjątkową trwałość i efektowny design. Są też bardzo wygodne. Poza tym z denimu powstają sukienki, koszule, kurtki czy spódnice.
Większości osób jeans kojarzy się z barwą indygo. Rzeczywiście niebieski kolor jest dominujący, gdy mowa o ubraniach z denimu. Jednak dzisiaj w sklepach nie brakuje jeansowych sukienek, koszul czy spodni utrzymanych w zupełnie innej kolorystyce.
Jak dbać o spodnie wykonane z denimu?
Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak należy dbać o wykonane z denimu ubrania. Okazuje się, że wcale nie jest to trudne.
Przede wszystkim w przypadku ubrań wykonanych z jeansu trzeba zawsze kierować się wskazówkami samego producenta podanymi na metce. W praktyce jeans można bez obaw prać w pralce automatycznej. Nie trzeba tutaj ograniczać się do prania ręcznego. Najlepiej wcześniej przewrócić rzeczy na lewą stronę. W pralce powinna się znaleźć odzież utrzymana w podobnej kolorystyce. Lepiej nie łączyć jeansu z ubraniami czarnymi oraz takimi wyposażonymi w ostre elementy. Dotyczy to w szczególności spodni jeansowych z dziurami czy przetarciami. Poza tym denim na ogół można prasować.
Do prania materiału denimowego wykorzystywać należy bardzo delikatne detergenty. Co ciekawe, dżins nie nadaje się do suszenia w suszarkach bębnowych. W ten sposób można rzeczy z niego uszyte bardzo łatwo zniszczyć. Lepiej więc spodnie czy kurtki jeansowe rozwiesić na sznurku na świeżym powietrzu, ale raczej nie w pełnym słońcu. Intensywne promieniowanie słoneczne sprawia bowiem, że jeans szybko blaknie.