Len to materiał, który ma wiele zalet. Doskonale sprawdza się upalnym latem, bo jest przewiewny, a przy tym lekki i miły w dotyku. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać go także zimą. Jak prać len, aby nie stracił swoich wyjątkowych właściwości? Czy ubrania lniane wymagają specjalnego traktowania?
Krótka charakterystyka lnu
Lent to tkanina wytwarzana z rośliny o tej samej nazwie. Jest to materiał wyjątkowo przewiewny i antyalergiczny, który dodatkowo cechuje się doskonałą absorpcją wilgoci. Latem len skutecznie chroni organizm przed przepoceniem, a zimą zapewnia sporo ciepła. Ważne jest również to, że jest to tkanina biodegradowalna, a więc przyjazna dla środowiska naturalnego. Współczesne lny wyróżniają się dużą wytrzymałością. Dlatego lniane rzeczy są odporne na rozciąganie i przetarcia. Mimo to należy o nie w odpowiedni sposób dbać.
Jak prać lniane ubrania, aby przez długi czas prezentowały się dobrze?
Wiele osób zastanawia się, czy len kurczy się w czasie prania. Okazuje się, że tak, ale raczej w nieznacznym stopniu. W razie potrzeby można się więc zdecydować na pranie ręczne, ale w praktyce wcale nie ma takiej potrzeby. Lniane ubrania włożyć można do pralki, ale warto pamiętać w tym przypadku o kilku podstawowych zasadach.
W jakiej temperaturze prać len?
Przede wszystkim zaleca się pranie lnu w temperaturze do 40 stopni Celsjusza. Na szczęście delikatnie zabrudzone rzeczy nie wymagają wysokich temperatur prania. Współczesne detergenty radzą sobie z plamami nawet w niskich temperaturach. Delikatnych tkanin lnianych nie należy traktować wybielaczem. To ogromny błąd, który może prowadzić do ich zniszczenia. Silny środek może np. miejscowo odbarwić tkaninę.
O czym pamiętać podczas prania lnu w pralce?
W trakcie prania w pralce nie może znajdować się zbyt wiele rzeczy. Dzięki temu lniane ubrania nie będą po wszystkim tak mocno pogniecione. Uważać też trzeba na mechaniczne wirowanie. Nie służy ono lnianym tkaninom, podobnie jak suszenie w suszarce bębnowej.
Wirowanie na wysokich obrotach sprawia, że włókna tkaniny kurczą się, a przy okazji utracić mogą pożądany kształt. Dlatego ogranicz wirowanie do maksymalnie 400 obrotów. Aby uniknąć trwałego skurczenia lnianych rzeczy, można je po prostu lekko odcisnąć z wody i rozwiesić. Co ciekawe, do płukania lnu warto używać octu. To najlepszy sposób, aby zachować piękne kolory ubrań. Dobra informacja jest taka, że nieprzyjemny zapach zniknie podczas płukania.
Suszenie lnu - wskazówki praktyczne
Jeśli mowa rzeczach wykonanych z lnu nie jest wskazane korzystanie z suszarki bębnowej. Lepiej po prostu rozwieś pranie na sznurkach - na balkonie lub w ogrodzie. W przypadku koszul wystarczy powiesić je na wieszakach. Wcześniej strzepnij lekko ubranie i gotowe. To powinno pomóc włóknom nieco się rozprostować. Ponadto len nie może być wystawiany na bezpośrednie oddziaływanie słońca. To prowadzić może do jego odbarwienia. Na szczęście tkanina ta schnie bardzo szybko.
Prasowanie lnu - jak ograniczyć powstawanie trwałych zagnieceń?
Wiadomo już, jak prać len. Warto zadać sobie jeszcze jedni pytanie - jak prasować len? W przypadku lnianych ubrań doskonale sprawdza się parownica. Jeśli w domu jest tylko żelazko, rzeczy wykonane z lnu trzeba prasować jeszcze lekko wilgotne. Niestety jego włókna łatwo się gniotą. W razie potrzeb można spryskać materiał delikatnie wodą. W przypadku lnu odzież zawsze na czas prasowania odwraca się na lewą stronę. Nie można przy tym traktować jej zbyt niską temperaturą.
Jak prać i prasować len w zależności od rodzaju ubrania?
Coraz więcej osób docenia ubrania lniane i to nie tylko upalnym latem. Rzeczywiście są one stylowe, wygodne i przewiewne. Doskonale sprawdzają się w przypadku alergików. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak prać len, aby długo posłużył. Jak to wygląda w praktyce?
-
Lniane koszule - do ich produkcji służy przede wszystkim biały len. Warto je prać przewrócone na lewą stronę, wykorzystując niską temperaturę do 40 stopni Celsjusza. Najlepiej postawić na delikatne programy.
-
Spodnie z lnu - także i tutaj sprawdza się pranie na lewej stronie w niskiej temperaturze. Dobrze jest też pozostać przy lekkim odwirowaniu. Po wszystkim spodnie należy od razu wyjąć z pralki i je lekko rozprostować.
-
Lniane marynarki - warto postawić na delikatne środki piorące i niską temperaturę prania. Nie jest zalecane wirowanie na wysokich obrotach. W razie możliwości można z niego zupełnie zrezygnować.
Przy okazji warto zastanowić się, jak prać miękkie ubrania wykonane z lnu kolorowego. Także i tutaj zaleca się rezygnację z silnych detergentów. Trzeba też ustawić odpowiednią temperaturę prania (30-40 stopni Celsjusza). Można zainwestować w specjalny detergent do prania kolorów, ale musi mieć on naprawdę delikatny skład. Czasem zalecane jest nawet pranie ręczne. Dotyczy to głównie lnianych ubrań, które są mocno napigmentowane. Podczas ich pierwszego prania, można sięgnąć po bawełnianą poszewkę lub specjalne chusteczki wyłapujące kolor. To chroni tkaninę przed zafarbowaniem.
Len - pranie, prasowanie i suszenie. Jakich błędów nie popełniać?
Len to tkanina wyjątkowa, ale trzeba o nią naprawdę dobrze dbać. Wtedy wykonane z lnu ubrania posłużyć mogą przez więcej niż jeden sezon. Jakich błędów nie popełniać w ich przypadku?
-
Len jest materiałem mimo wszystko dość delikatnym. Jego żywotność zmniejszyć może za wysoka temperatura prania.
-
Trzeba uważać piorąc len w towarzystwie innych tkanin. Bęben pralki nie może być zbyt pełny. Idealnie, gdy lniane ubrania można prać oddzielnie.
-
W przypadku tkanin delikatnych, lnianych nie zaleca się mieszania kolorów w czasie prania.
-
Podczas prania ręcznego lnianej odzieży także należy zachować ostrożność. Nie służy jej np. wielokrotne tarcie i mocne wyciskanie.
-
Lnu generalnie nie należy poddawać zbyt częstemu praniu.
-
Należy upewnić się, że produkt do prania nie zawiera silnych detergentów. Na szczęście dzisiejsze proszki bywają naprawdę delikatne.
-
Rozwieszana na sznurku tkanina powinna być lekko wilgotna. Trzeba ją wcześniej dobrze wypłukać. Pozwól swobodnie wyschnąć odzieży wykonanej z lnu.
-
Większość materiałów lnianych kiepsko znosi suszenie mechaniczne. Intensywne wirowanie przyczynia się do kurczenia i cienienia włókien.
-
Prasuj len na mokro. Optymalna temperatura to około 200 stopni Celsjusza.
-
Aby zmiękczyć ubrania lniane wystarczy dodać do prania odrobinę octu. Do pralki wystarczy wlać około pół szklanki octu.
Len - czy wykonane z niego ubrania są trudne w pielęgnacji?
Len to tkanina o długiej historii, która po wielu latach zapomnienia znowu wraca do łask i trudno się temu dziwić. To najlepszy wybór na lato. Len pozwala skórze oddychać, pod względem przewiewności nie ma sobie równych. Jednak warto zauważyć, że z lnianych ubrań korzystać można też wbrew pozorom zimą.
O lniane rzeczy trzeba w odpowiedni sposób dbać, ale wcale nie jest to trudne. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby przez długi czas się nimi cieszyć.