Waluty
Jak prać wełnę, aby nie uszkodzić włókna?
Jak prać wełnę, aby nie uszkodzić włókna?

Wełniana odzież cały czas cieszy się na rynku dużą popularnością i to nie tylko zimą. Trzeba jednak wiedzieć, że wymaga specjalnego traktowania. Tylko wtedy nie traci swoich właściwości i może posłużyć przez długi czas. Jak zatem należy dbać o ubrania z wełny? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Czym cechują się ubrania wykonane z wełny?

Wełna to włókno, które pochodzi od owiec. Poszczególne jej rodzaje różnią się między sobą grubością, długością czy stopniem skręcenia. Wełna chłonie dużo wilgoci, ale jej włókna nie gniotą się zbyt szybko i nie chłoną innych zapachów. Dlatego też czasem wystarcza wełnianą odzież po prostu dobrze przewietrzyć. Jej pranie wcale nie jest takie proste. O czym trzeba w tym przypadku pamiętać?

Jak prać wełnę, aby jej nie zniszczyć?

Sięgając po wełniane ubrania, warto sprawdzić jakie są zalecenia producenta odnośnie ich prania. Zazwyczaj zaleca się pranie ręczne wełny. Czasami można wykorzystać pralkę, ale wybierając bardzo delikatny program prania.

Ręczne pranie swetrów i innych ubrań wełnianych

W przypadku prania ręcznego warto sobie przygotować nieco większą miskę. Wełniane rzeczy pierze się w raczej chłodnej wodzie. Gorąca naruszyć może bowiem strukturę włókien i spowodować ich skurczenie. Optymalny czas prania wełny to około 3 minuty. Dodatkowo czasie jej ugniatania trzeba zachować ostrożność. Wełnianych tkanin nie można intensywnie trzeć - wtedy mogą ulec zmechaceniu. Na koniec ubrania trzeba dobrze wypłukać. Detergenty naruszają bowiem delikatną strukturę wełny i mogą ją zniszczyć.

Jak prać wełnę w pralce?

Decydując się na pranie wełny w pralce, trzeba ustawić odpowiedni program np. program prania ręcznego. Warto postawić na niską temperaturę do 30 stopni Celsjusza. Delikatne tkaniny wełniane nie wymagają prania ręcznego i wirowania. Wełnę najlepiej prać w poszewkach. To dobry sposób na jej zabezpieczenie przed zniszczeniem.

Jak suszyć wełnę?

Wiadomo już, jak prać wełnę. Warto też więc wiedzieć, jak powinno wyglądać suszenie odzieży wełnianej. Na pewno wełniane swetry nie mogą być rozwieszane na suszarce. Na skutek nadmiaru wody mogą się bowiem rozciągnąć. Raczej nie należy ich też umieszczać w suszarce bębnowej. Takie suszenie wełny merino skończyć się może jej dużym skurczeniem.

W przypadku suszenia wełny, dobrze jest wełniane ubrania rozłożyć w pozycji leżącej. To rozwiązanie zajmuje nieco czasu, ale jest zdecydowanie najbezpieczniejsze.

Jak prać wełnę, aby nie uszkodzić włókna?

Jak często prać wełnę merino?

Wełna merino jest szczególnym rodzajem wełny. Owce merynos pochodzą bowiem z górzystych terenów Nowej Zelandii. Zimą temperatura spada tam poniżej -20 stopni Celsjusza, a latem przekracza 40 stopni Celsjusza. Zwierzęta się do tego przystosowały za sprawą wyjątkowej wełny, która jest gęsta, a jednocześnie drobna i delikatna. Ubrania z wełny merino są dlatego idealnym wyborem niezależnie od aktualnej pory roku. Zimą chronią przed zimnem, a latem zapewniają optymalną cyrkulację powietrza. Wełna tego typu poza tym skutecznie hamuje namnażanie się drobnoustrojów. Dzięki temu nie chłonie nieprzyjemnych zapachów. Jest miła w dotyku i zaskakująco lekka.

Jak wygląda pranie wełny merino? Okazuje się, że nie wymaga częstego prania. Wynika to z faktu, że na skutek kontaktu z tlenem ulega stopniowej regeneracji. Jest też w dużej mierze odporna na plamy i łatwo się ją czyści. Często wystarczy wełnę merino dobrze przewietrzyć. Pranie zalecane jest wówczas, gdy zabrudzenia są już naprawdę mocne.

O czym pamiętać w czasie prania wełny merino?

Wiele osób jest zdanie, że ręczne pranie wełny merino jest najlepszym rozwiązaniem. W praktyce wełniany sweter z wełny merynosa można włożyć do pralki, ale warto ją do tego dobrze przygotować. Z urządzenia trzeba usunąć resztki proszku i innych detergentów. Mogą one zniszczyć delikatną dzianinę wełnianą.

Zasady prania wełny merino

Wełnę pierze się zawsze w niskiej temperaturze do 30 stopni Celsjusza. Dobrze jest wybrać program do delikatnych tkanin lub specjalny program do wełny. Wirowanie nie jest zalecane. Można natomiast odzież przewrócić na lewą stronę. Dobrze, gdy w pralce znajdują się też inne ubrania. Wtedy maleje ryzyko zahaczenia wełnianych rzeczy np. o bęben. Wełna powinna być prana razem z innymi delikatnymi materiałami.

W czym prać wełnę merino? Na pewno do czyszczenia wełny nie nadają się standardowe detergenty. Prowadzić mogą niestety do wypłukania się lanoliny nadającej wełnie elastyczności i sprężystości. Do prania wełnianych ubrań przeznaczone są specjalne preparaty. Z ich zakupem nie powinno być większego problemu.

Jak wysuszyć wełniany sweter z merynosa?

Wiadomo już, jak wyprać wełniany sweter z wełny merino. Pozostaje jeszcze kwestia jego wysuszenia. Proces schnięcia wełny niestety nie jest prosty. Nie można w tym przypadku skorzystać z suszarki bębnowej czy standardowej suszarki. Nadmiar wody musi w zasadzie sam odparować. Odzież wełnianą zaleca się wyłożyć np. na suchym ręczniku i poczekać. W praktyce zaleca się zresztą przechowywać wełniane ubrania z daleka od źródeł ciepła np. grzejników. Dobra informacja jest taka, że wełna nie wymaga w zasadzie prasowania.

Jak dbać o wełnę, aby posłużyła przez wiele lat?

Warto wiedzieć jak dbać o wełnę, gdyż komfort noszenia wełnianych ubrań jest naprawdę wysoki. Pod wieloma względami nie mają one sobie równych. Dlatego warto mieć w swoje szafie wełniane płaszcze, swetry i nie tylko.

Jak prać wełniany sweter? Najlepiej ręcznie lub w letniej wodzie. Wysoka temperatura prania powoduje bowiem kurczenie się włókien. W czym prać wełnę? Można zainwestować w specjalistyczne detergenty z lanoliną w składzie. Wełna nie lubi suszenia mechanicznego. Pranie dobrze jest wyłożyć na suchy ręcznik i poczekać aż wyschnie (może to zająć nieco czasu). Gdy ubrania z wełny zaczynają się mechacić, co jest zjawiskiem zupełnie normalnym, należy sięgnąć po specjalną golarkę. Wełniany płaszcz warto z kolei od czasu do czasu czesać. W razie silnego zabrudzenia zaleca się oddać go do pralni chemicznej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl