Waluty
Jak przyszyć naszywkę? Praktyczne podpowiedzi
Jak przyszyć naszywkę? Praktyczne podpowiedzi

Naszywki cieszą się coraz większą popularnością. Wykorzystuje się je nie tylko w służbach państwowych czy w licznych formacjach, ale także w wielu firmach – informując za ich pomocą, gdzie zatrudniony jest pracownik i jakie ma stanowisko. Od naszywek nie stronią również osoby prywatne, które używają ich, żeby podkreślić swój indywidualny styl. Wiele z takich osób, zgodnie z ideą zero waste, korzysta z naszywek, żeby naprawić zniszczoną odzież. Ich niedrogi zakup i proste przyszycie na uszkodzoną część garderoby spotyka się z uznaniem coraz większego grona ludzi. Chcesz dowiedzieć się, jak przyszyć naszywkę? Dziś przedstawimy Ci kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci uporać się z tym wyzwaniem.

Krótko o historii przyszywania naszywek

Historia naszywek jest bardzo długa – sięga bowiem czasów starożytnych, kiedy to jako odznaki i emblematy, były one popularne w takich krajach jak Grecja lub Rzym. Elementy te zazwyczaj wiązały się z symboliką religijną. Przymocowywano je do ubrań albo nakryć głowy. Naszywki zyskały na popularności w XIX wieku. Zaczęto je wtedy traktować jako pamiątki o charakterze turystycznym. Szczególnie upodobali je sobie piechurzy lubiący długie wędrówki. W okresie II wojny światowej rozpowszechniono przyszywanie naszywek w wojskowości.

Z kolei w latach 80. i 90. stały się one popularnym elementem stosowanym w różnych subkulturach. Młodzi ludzie zaczęli wykorzystywać je do podkreślenia swojego stylu – często przyszywali naszywki, żeby pokazać za ich pomocą ulubione zespoły muzyczne. Używali ich także rodzice – szczególnie do reperowania podziurawionej odzieży swoich pociech. Obecnie naszywki cieszą się popularnością w większości służb państwowych (na przykład w policji, w straży granicznej i innych) oraz formacji. Wiele osób używa ich także po to, żeby nadać swoim ubraniom niepowtarzalny styl. Dzięki nim można bowiem samodzielnie odnowić stary plecak, zniszczoną kurtkę jeansową czy koszulkę, która już nam się znudziła. To także fantastyczny sposób, żeby po prostu naprawić ubranie swoje lub dziecka. Możliwe jest zakupienie naszywek w różnych kolorach i wzorach, także niewątpliwie każdy znajdzie wśród nich coś, co mu się spodoba.

Różne rodzaje naszywek

Wyróżnia się kilka rodzajów naszywek – między innymi te, które należy przyszyć do ubrania. Zazwyczaj używa się do tego tradycyjnej igły i nitki. Można to zrobić także na maszynie krawieckiej – szczególnie gdy posiada się takie umiejętności. Naszywki mocowane w tradycyjny sposób mają przeważnie obszycie w jednym kolorze. Z tego powodu istotne jest, żeby precyzyjnie dobrać do nich kolor nici. Musi on pasować do obszycia – tak, aby niepotrzebnie się nie odznaczał. Warto zastanowić się także, do jakiego materiału chcemy przyszyć naszywkę. Nie możemy zrobić tego w przypadku każdej tkaniny. Szczególnie uważać trzeba na odzież techniczną – przykładowo ubranie z membraną może po takim zabiegu stracić swoje właściwości ochronne. Ostrożnym należy być także przy delikatnych materiałach, np. takich jak wełna. Nie ma jednak złudzeń, że przyszycie naszywki na ubranie jest najtrwalszą metodą jej zamocowania. W takim przypadku wielokrotne pranie czy suszenie w suszarce bębnowej nie wpłynie znacząco na przyczepność naszywki do ubrania.

Innym rodzajem naszywek są te, które przykleja się na gorąco. Cieszą się one dużą popularnością – również ze względu na łatwość przymocowania. Chcąc nakleić naszywkę na ubranie, należy oderwać od niej przyklejoną z tyłu warstwę ochronną, a następnie przyłożyć ją do materiału i przycisnąć gorącym żelazkiem. Wskazane jest, żeby być ostrożnym. Gdy zrobi się to niedokładnie, zbyt mocno przesunie się żelazko w którąś ze stron czy wykona inny, gwałtowny ruch, może dojść do zniszczenia odzieży albo naszywki. Czym charakteryzują się naszywki mocowane w ten sposób? Wyróżniają się one większą elastycznością niż naszywki naszywane, są również bardziej komfortowe w czasie użytkowania. Ich słabą stroną jest jednak trwałość. Jeśli tkanina jest prana lub suszona w niewłaściwy sposób, to naszywka może się zniszczyć.

Naszywki można przymocować do materiału także za pomocą przeznaczonego do nich kleju. Jest to dobra metoda, która samodzielnie pozwoli Ci odmienić stare lub zniszczone ubrania.

Jak przyszyć naszywkę? Instrukcja krok po kroku

Do przyszycia naszywki możesz użyć maszyny krawieckiej.

1. Wybierz miejsce naszywki

2. Przyklej naszywkę klejem tymczasowym lub klejem do tkanin

3. Przeszyj równo z każdego boku. Szyj po prawej stronie aby skontrolować ścieg - musi być równy.

I gotowe!

 

Co jednak, gdy jej nie posiadasz? Użyj igły i nitki – poniżej podpowiadamy, jak przyszyć naszywkę tym klasycznym sposobem.

1. W pierwszej kolejności wypierz tkaninę oraz ją wysusz. Jest to istotne nie tylko w przypadku starych ubrań, ale także tych nowych. Mogą być na nich obecne zanieczyszczenia albo kawałki materiału, które stanowią pozostałości po procesie produkcji.

2. Zadbaj o to, żeby powierzchnia ubrania była gładka. Jeżeli jest mocno pomięta, koniecznie ją wyprasuj.

3. Zastanów się, w którym miejscu chcesz przyszyć naszywkę. Sprawdź różne możliwości i przemyśl swoją decyzję.

4. Przymocuj naszywkę do tkaniny za pomocą agrafki.

5. Wybierz igłę i nitkę. Ważne, żeby była ona dobrana kolorystycznie do naszywki. Nie powinna się odznaczać, tylko być niewidoczna.

6. Nawlecz nitkę na igłę. Możesz użyć w tym celu specjalnego nawlekacza, jeżeli takowy posiadasz. Rozwiń nitkę, dobierając jej długość do wielkości naszywki. Obetnij nitkę. Zawiąż supeł na jej końcu.

7. Przewróć tkaninę na jej lewą stronę. Przyszyj naszywkę.

8. Gdy skończysz szyć, zawiąż nitkę na supeł. Gdy jej końce są zbyt długie, obetnij je i… ciesz się gotową naszywką!

Jak widzisz, przyszywanie naszywek jest naprawdę proste. Co więcej, jest to zabieg, który daje naprawdę imponujące efekty. Jeśli lubisz kolorowe naszywki lub zastanawiasz się nad ich wykorzystaniem, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czeka na Ciebie szeroki wybór kolorowych motywów, które doskonale ozdobią odzież, torebki i inne akcesoria dla dzieci oraz dorosłych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl