Jesień zbliża się wielkimi krokami. To jedna z pór roku, które bez wątpienia kojarzą się z często padającym deszczem. Jednym z przydatnych elementów garderoby, które zawsze warto mieć pod ręką, jest peleryna przeciwdeszczowa. Choć w sklepach ich nie brakuje, nic nie stoi na przeszkodzie, by uszyć ją samodzielnie. W poniższym artykule podpowiemy Ci, jak to zrobić krok po kroku!
Z czego uszyć pelerynę przeciwdeszczową?
Jedną z najważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć, zanim uszyjesz sobie pelerynę przeciwdeszczową, jest wybór odpowiedniej tkaniny. Rynek oferuje mnóstwo praktycznych i stylowych materiałów, które możesz wykorzystać. Pamiętaj jednak, że peleryna musi spełniać kilka warunków, aby była praktyczna w użytkowaniu. Powinna właściwie chronić przed deszczem i zapewniać komfort cieplny w chłodniejsze dni.
Warunki te spełnia np. ortalion. Doskonale nadaje się jako materiał do uszycia peleryny przeciwdeszczowej. Jest wodoodporny i wiatroszczelny. Ponadto jest łatwy do utrzymania w czystości, co jest ważną cechą, jeśli zamierzasz uszyć pelerynę dla swojej pociechy. Tkanina jest wytrzymała i lekka, a zarazem miękka i miła w dotyku. Bez problemu poradzą sobie z nią zarówno początkujące, jak i doświadczone krawcowe.
Co jest potrzebne do samodzielnego uszycia peleryny?
Wiesz już, jaki materiał sprawdzi się najlepiej do uszycia peleryny przeciwdeszczowej. Przyda Ci się jednak jeszcze kilka akcesoriów, takich jak:
– maszyna do szycia z overlockiem,
– wykrój,
– zestaw szpilek,
– nożyczki,
– centymetr krawiecki,
– sznurek,
– 2 stopery i 2 końcówki sznurka,
– rzepy,
– nici,
– agrafki,
– pisak, najlepiej znikający.
Jak uszyć pelerynę przeciwdeszczową krok po kroku?
Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych akcesoriów i materiału możesz zabrać się do pracy. Jak uszyć pelerynę przeciwdeszczową? Poznaj naszą instrukcję!
1. Przygotuj brzegi i kieszonki
Pracę zacznij od wycięcia wszystkich elementów składających się na pelerynę. Z materiału musisz wykroić:
– 2 kieszonki,
– 4 kaptury,
– półkole na pelerynę.
Po wycięciu wszystkich elementów z materiału warto zająć się kieszonkami. Przyłóż je na pelerynę i zaznacz pisakiem, gdzie najlepiej je przyszyć. Następnie weź je do ręki i podwiń ich górny brzeg na około 0,5 cm, a następnie na 1 cm. W kolejnym kroku nałóż podwinięte kieszonki na miejsca, które zostały wcześniej oznaczone pisakiem. Przypnij je szpilkami i przyszyj kilka milimetrów od brzegów. Pora na overlock – zastosuj go do zabezpieczenia bocznych krawędzi i dołu peleryny. Następnie podwiń je na około 0,5 cm i przeszyj.
2. Naszyj rzepy
Wyznacz miejsce, w którym mają być zamocowane rzepy. Dzięki nim noszenie peleryny będzie wygodniejsze. Możesz wyznaczyć np. środek długości peleryny. Jedną część naszyj kilka milimetrów od brzegu jednej strony peleryny, na wierzchu. Drugą zaś przyszyj w tym samym miejscu, ale po drugiej stronie, pod spodem.
3. Opracuj kaptur
Przygotuj 4 wycięte wcześniej części, które mają tworzyć kaptur. Zszyj ze sobą dwie z nich, które będą kapturem zewnętrznym. Kaptur wewnętrzny opracuj w taki sam sposób. W kolejnym kroku musisz zaznaczyć miejsca, z których będą wychodziły gumki ściągające kaptur. Dziurki powinny znaleźć się na wysokości około 3 cm i 4,5 cm od dołu kaptura na lewej stronie. Następnie złóż części kaptura – prawa strona do prawej strony – i zepnij je szpilkami, by łączenie znalazło się na górze. Zszyj je w taki sposób, by ominąć zrobione wcześniej dziurki. Około 1,5 cm od brzegu kaptura zrób przeszycie, by tworzyło tunel na gumkę. Przeprowadź ją za pomocą agrafki, dopasuj odpowiednią długość i załóż stoperki.
4. Połącz kaptur z peleryną
Złóż pelerynę na pół i zaznacz środek dekoltu, robiąc nacięcie. Następnie ułóż pelerynę i kaptur prawą stroną do prawej. Zepnij je w taki sposób, by zrobione przez Ciebie nacięcie połączyło się ze szwem środkowym kaptura. Przejdź do szycia. Podczas pracy na maszynie naciągaj i rozkładaj delikatnie materiał.
W kolejnym kroku przygotuj tunel na sznurek, który przyda się do wygodnego wiązania peleryny. Przeszyj go około 1,5 cm od brzegu. Przeciągnij sznurek i umieść na jego końcach plastikowe końcówki. Gotowe!
Mamy nadzieję, że wiesz już, jak uszyć pelerynę przeciwdeszczową. Jeśli chcesz, by była funkcjonalna i służyła Ci długi czas, upewnij się, że wybierasz materiały i akcesoria najwyższej jakości. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz je w naszym e-sklepie!