Zastanawiasz się, czy wiskoza to dobry materiał? Okazuje się, że wiele osób ma w tej kwestii pewne wątpliwości. Tymczasem wiskoza jest niezwykle popularna na rynku odzieżowym. Warto więc dowiedzieć się o niej nieco więcej i tym samym poznać odpowiedź na to pytanie. W naszym dzisiejszym artykule wytłumaczymy, skąd pozyskiwana jest wiskoza i do jakiej grupy tkanin się ją zalicza. Zaprezentujemy również jej właściwości i możliwe zastosowania. W rezultacie raz na zawsze rozwiejemy Twoje wątpliwości, co pozwoli Ci podejmować świadome decyzje w zakresie wyboru materiałów.
Kilka słów o wiskozie – czy wiesz, jak powstaje?
Wiskoza, znana też jako rayon, to jeden z popularniejszych materiałów wykorzystywanych w przemyśle tekstylnym. Nieco przypomina ona bawełnę, a w dotyku jest delikatna jak jedwab. Tkanina ta pozyskiwana jest z roślin, a dokładniej z pulpy drzewnej sosny, buku bądź świerku. W pierwszej kolejności drewno poddaje się rozdrobnieniu. Następnie przystępuje się do jego obróbki chemicznej i wykonania odpowiednich procesów technologicznych. Drewno poddawane jest m.in. działaniu ługu sodowego. W ten sposób powstaje płyn, który zostaje od niego oddzielony i wlany do kwasu siarkowego. W rezultacie otrzymywane są niteczki przędzy wiskozowej, które wykorzystuje się przy produkcji tkanin i dzianin.
Wiskoza – tkanina sztuczna czy naturalna?
Jako że wiskoza to włókno pochodzenia roślinnego, można pokusić się o stwierdzenie, że jest to naturalny surowiec. Tymczasem klasyfikacja tkanin świadczy o czymś zupełnie innym. Otóż według oficjalnego podziału materiałów wiskoza to tkanina sztuczna. Dlaczego? Co prawda wytwarza się ją z włókna celulozowego pozyskiwanego z drewna. Jednakże jej produkcja wymaga obróbki chemicznej. Wiąże się także z koniecznością wykorzystania zaawansowanych i skomplikowanych procesów. Nie jest więc to w pełni naturalny materiał.
Jakie właściwości wykazuje wiskoza?
Pomimo tego, że wiskoza jest materiałem sztucznym, nie może narzekać na swoją popularność. Jest ona bowiem powszechnie wykorzystywana na rynku odzieżowym i nie tylko. Wszystko przez jej cenne właściwości, dzięki którym zachowuje się jak tkanina naturalna. Wiskoza jest bowiem:
– miękka, lekka i przyjemna w dotyku – materiał ten nie podrażnia skóry, ani nie uczula. Dzięki temu jest przyjazny nawet dla alergików;
– przewiewna – tkaniny wiskozowe bez problemu przepuszczają powietrze;
– bardzo chłonna – wiskoza dobrze chłonie wilgoć i szybko ją odparowuje. W rezultacie nie przykleja się do ciała;
– jedwabiście lśniąca – to nadaje jej efektowny wygląd;
– łatwa w obróbce – wiskoza pięknie się drapuje i jest łatwa w farbowaniu. Jednocześnie dobrze zatrzymuje barwy, przez co nie blaknie. Dobrze łączy się też z innymi włóknami;
– biodegradowalna – ze względu na przebieg procesu wytwarzania, wiskoza okazuje się przyjazna dla środowiska.
Czy zatem wiskoza to dobry materiał?
Na podstawie powyższych informacji można już odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, czy wiskoza to dobry materiał. Otóż szereg cennych właściwości, takich jak miękkość, przepuszczalność powietrza, absorpcja wilgoci czy też łatwość przetwarzania, sprawia, że jest to materiał przyjemny w noszeniu i niezwykle praktyczny. W rezultacie stanowi doskonały wybór do wielu różnych zastosowań odzieżowych i tekstylnych. Śmiało można więc uznać wiskozę za dobry materiał – nawet jeśli nie należy do tkanin naturalnych. W końcu w wielu aspektach zachowuje się podobnie. Istotny jest zwłaszcza wysoki komfort noszenia.
Wiskoza jest idealna w szczególności na lato. Wszystko ze względu na jej przewiewność, chłonność i odparowywanie wilgoci. Właściwości te sprawiają, że skóra może oddychać, a sama tkanina wydaje się chłodna. Oczywiście – jak w przypadku każdego materiału – nie brakuje jej też wad. Jedną z nich jest mała elastyczność. Wiskoza może więc kurczyć się podczas prania, a do tego łatwo się gniecie i rozciąga. Ma także tendencję do mechacenia – szczególnie po praniu. Dlatego też nie należy jej wykręcać, trzeć, wirować czy też suszyć w suszarce. Na szczęście rynek tkanin znalazł na to rozwiązanie. Włókna wiskozowe często traktowane są więc jako dodatek, co pozwala na uzyskanie materiału o określonych właściwościach.
Wiskoza jako popularny materiał do różnorodnych zastosowań
Z całą pewnością niejednokrotnie miałeś do czynienia z materiałem, jakim jest wiskoza. Jest ona bowiem powszechnie stosowana przez producentów odzieży. Co ciekawe, wytwarza się z niej nie tylko ubrania na co dzień, ale też kreacje wizytowe. Zastosowanie znalazła też w innych branżach. Z wiskozy wytwarza się m.in.:
– lekkie i zwiewne bluzki,
– sukienki na lato,
– dzianinowe spódnice,
– swetry z dzianiny,
– ubrania dla dzieci,
– odzież sportową,
– sukienki wieczorowe,
– szaliki, apaszki,
– tekstylia domowe,
– bieliznę,
– tkaniny obiciowe,
– podszewki.
Wiskoza może występować pod postacią tkaniny lub gęstej dzianiny. Często też traktowana jest jako jeden z elementów mieszanki różnych włókien, co pozwala uzyskać zróżnicowane właściwości. Niezaprzeczalnie warto więc sięgnąć po ten materiał. Niemniej wcześniej dokładnie przemyśl swój wybór i upewnij się, że odpowiada Twoim potrzebom. Tkaniny z domieszką wiskozy znaleźć można w naszym e-sklepie. Teraz już wiesz, że nie trzeba bać się po nie sięgać.