Pora na kolejny poradnik DIY. Dowiesz się z niego, jak uszyć plecak, który nie tylko będzie spełniał Twoje potrzeby. Pozwoli Ci także ukazać swój własny indywidualny styl. Cały proces zrealizujemy z Tobą od podstaw – od wyboru materiałów, poprzez wykrój, aż do szycia. Po drodze udzielimy Ci też praktycznych wskazówek, dzięki którym Twój projekt zakończy się sukcesem nawet wtedy, kiedy nie masz doświadczenia w szyciu. Jesteś gotowy na to wyzwanie?
Kilka słów na początek
Witajcie Szyciomaniaczki
Dziś pokażemy Wam jak uszyć plecak z wykroju, który jest dostępny w naszym sklepie. Ma typowo plecakowy kształt i nadaje się na wakacyjne wojaże, ale sprawdzi się również do szkoły.
W roli głównej tym razem buldogi w połączeniu z różową podszewką i fuksjową lamówką. Druga wersja tego plecaka powstała z pikowanej ekoskóry w odcieniu różowe złoto. Zatem plecak można uszyć z różnych tkanin i osiągnąć wymarzony efekt. Plecak po uszyciu ma wymiary 37x26x10 cm. Zamykany jest na suwak. Wewnątrz wykończony podszewką oraz lamówką. Ma jedną zewnętrzną, wypukłą kieszeń, również zamykaną na suwak.
Wycinamy i szyjemy.
Materiały niezbędne do uszycia plecaka
Każdy projekt DIY powinien rozpocząć się od zgromadzenia niezbędnych materiałów. Czego zatem potrzebujesz, aby uszyć taki plecak? Jest to m.in.:
– wykrój elektroniczny lub wykrój papierowy
– 0,5mb tkaniny wodoodpornej drukowanej (musimy pamiętać o szerokości tkanin, jeśli chcemy plecak np. z pikowanej ekoskóry, 0,5mb może nie starczyć, ponieważ jej szerokość jest mniejsza).
– 0,5mb podszewki
– 0,5mb usztywnienia np. wigofil 150
– kawałek pianki polietylenowej sieciowanej 4 mm na szelki
– 1m taśmy suwakowej spiralnej 5mm+ dwa suwadła
– 1,5m taśmy nośnej 30 mm
– 2 regulatory plastikowe do plecaka 30 mm
– 4m taśmy lamówkowej
Starannie zaplanuj swoje zakupy, upewniając się, że masz wszystko, co niezbędne. Dzięki temu szycie plecaka odbędzie się bez zbędnych przeszkód, a uzyskany efekt okaże się doskonały. Na szczęście nie musisz biegać po sklepach. Wymienione wyżej pozycje znajdziesz w naszym sklepie internetowym Tkaniny Karoliny. To bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie, które sprawia, że szycie staje się jeszcze przyjemniejsze!
Plecak powstał na maszynie Brother RL425.
Jak uszyć plecak? Skorzystaj z naszej instrukcji i wskazówek
Jak własnoręcznie uszyć plecak? Zajrzyj do naszej szczegółowej instrukcji i skorzystaj z praktycznych wskazówek. Poniżej znajdziesz klarowny i łatwy do zastosowania instruktaż, który szczegółowo przeprowadzi Cię przez cały proces szycia. Nie jesteś doświadczonym krawcem? Nie przejmuj się – każdy kiedyś zaczynał! Ten projekt jest idealny, aby stawiać swoje pierwsze kroki w krawiectwie!
Na samym początku wycinamy i sklejamy wykrój. Następnie odbijamy go na tkaninie i wycinamy elementy z poliestru buldogi na szarym wszystkie elementy z podpisem tk. zasadnicza.
Z podszewki wycinamy wszystkie elementy z podpisem podszewka,
z wigofilu wycinamy elementy z napisem podszewka, z pianki szelki, których wymiar podany jest na wykroju.
Obszywamy elementy z poliestru w buldogi wigofilem na ok. 0,5 cm.
(Uwaga! przód plecaka obszyjemy wigofilem po przyszyciu kieszonki, aby łatwiej było nam ją doszyć).
Zszywamy kieszeń. Najpierw przygotowujemy taśmę suwakową, potrzebna nam taśma o długości 25 cm, zakładamy suwadło. Zaszywamy końce taśmy zaślepkami, tak aby miała długość 29cm (tak jak kieszeń) razem z zaślepkami.
Przygotowujemy elementy kieszeni (w tk. zasadniczej i podszewce). Pomiędzy tk.zasadniczą a podszewkę wkładamy przygotowaną taśmę suwakową. Przyszywamy ją blisko ząbków suwaka.
Tak wygląda przyszyty suwak.
Prasujemy i stębnujemy szew przy suwaku na 1mm.
Zszywamy boki kieszeni, oddzielnie w tk. zasadniczej,
oddzielnie w podszewce.
Tak wygląda kieszeń z zaszytymi bokami w środku.
Teraz będziemy lamować szew, potrzebna długość lamówki to 80cm (możemy zszyć warstwy kieszeni ze sobą dookoła na 1mm aby łatwiej było nam ogarnąć lamówkę).
Przyszywamy lamówkę. Zaczynamy normalnie a pod koniec lamowania zawijamy końcówkę lamówki i przeszywamy kilka centymetrów dwie warstwy aby ładnie się na siebie nałożyły.
Kieszeń wykończona lamówką wygląda tak.
W wyznaczonym miejscu na wykroju przypinamy gotową kieszeń,
zawijamy oblamowany szew do wewnątrz i przyszywamy kieszeń na ok. 1mm do plecaka.
Przyszyta kieszeń,
a w środku prezentuje się tak :)
Teraz obszywamy element plecaka z kieszenią wigofilem na ok.0,5mm.
Teraz trzeba zrobić szelki. Zszywamy boki szelek.
Rozkładamy zszyte szelki tak aby szew był po środku i wkładamy taśmę w regulator (taśma o dł. 10-15cm). Gotową taśmę w z regulatorem wsuwamy do wewnątrz szelki.
Zaszywamy dół i boki szelki (nacinki na szelce pokazują do jakiej wysokości zszyć boki, jest to 5,5cm).
Wywracamy szelki na prawą stronę.
Stębnujemy dół szelek jak na wykroju.
Wsuwamy do wewnątrz piankę.
Stębnujemy szew po środku.
Przygotowujemy trójkąty potrzebne do szelek. Potrzebna jest taśma 2x po 40cm. Element składamy na pół prawą stroną do prawej. Zszywamy jeden bok zostawiając otwór na włożenie taśmy.
Wywracamy elementy na prawą stronę i wkładamy taśmę.
Zaszywamy boki trójkątów razem z taśmą na 1 mm.
Przygotowane trójkąty przyszywamy do tyłu plecaka na 0,5cm w wyznaczonym miejscu przez wykrój.
Przygotowujemy listwę z suwakiem.
Suwak wszywamy tak jak w kieszonce razem z podszewką.
Prasujemy i stębnujemy na ok.1mm.
Teraz obszywamy elementy plecaka podszewką na mniej niż 1 cm (najlepiej na 0,3cm).
Obszywając część tylną plecaka możemy od razu przyszyć szelki w miejscach wyznaczonych przez nacinki.
Elementy obszyte podszewką.
Zszywamy element z suwakiem i dno ze sobą.
Lamujemy powstałe szwy. Potrzebna jest lamówka 2x 14cm. Szwy możemy przyciąć do 0,5cm aby lepiej się pracowało z lamówką (*dodatkowo można oblamowany szew przestębnować po wierzchu).
Zszywamy przód plecaka z bokiem (łączymy elementy pamiętając o nacinkach).
Przycinamy powstały szew na ok. 0,5cm i lamujemy go (potrzeba ok.130cm lamówki, oblamowany szew boczny kierujemy do dołu).
*Drugim sposobem wykończenia plecaka może być oblamowanie szwów i przestębnowanie ich na 1mm. W przypadku buldogowej wersji sama lamówka nadaje kształt plecakowi.
Oblamowane szwy wyglądają tak.
Zszywamy tył plecaka z bokiem, teraz też układamy uchwyt z taśmy (ok.20cm) na górze pomiędzy szelkami.
I mamy zszyty plecak.
Przycinamy i lamujemy szew jak poprzednio.
Wywracamy plecak na prawą stronę.
Przekładamy taśmę w regulator, zakładamy jej końce na 1 cm i jeszcze raz na 1 cm, zaszywamy,
tak wyglądają zaszyte taśmy.
Teraz możemy cieszyć się naszym nowym plecakiem :)
Plecak po uszyciu ma wymiary 37cm x 26cm x 10cm
Szerokość dna i boków to 10cm.
Z tyłu plecak wygląda tak,
a w środku z lamówką tak.
Uszyłam dwie wersje plecaka, jedną elegancką z pikowanej ekoskóry drugą sportową z buldogami :D
Najlepsze w tego typu projektach jest to, że samemu można zdecydować, jak ma wyglądać Twój plecak. Dzięki temu zyskasz niezwykle oryginalne akcesorium, którego nie da się znaleźć na sklepowych półkach. Zajrzyj do naszego e-sklepu po niezbędne materiały i przeanalizuj ofertę dostępnych tkanin. Zapewniamy bogaty wybór różnorodnych wzorów w równie bogatej gamie kolorystycznej. W ten sposób masz możliwość dopasowania plecaka do swojego stylu i preferencji, dzięki czemu stworzysz wyjątkowy dodatek, który będzie idealnie odzwierciedlał Twoją osobowość. Pozwól sobie na kreatywność i stwórz plecak, który będzie nie tylko praktyczny, ale także jedyny w swoim rodzaju i pełen charakteru!
Pozdrawiam
NieTaKarolina