Waluty
Jak nawlec nitkę w maszynie do szycia?
Jak nawlec nitkę w maszynie do szycia?

Jeśli wyznajesz zasadę: „szycie to moje życie” z pewnością spędzasz wiele godzin przy maszynie. Chociaż sama kreatywna praca przy materiale jest czystą przyjemnością, nawlekanie nitki w maszynie może sprawiać trudności. Jednym udaje się to bez trudu, dla innych stanowi nie lada wyzwanie. Jeżeli należysz do drugiej grupy, koniecznie przeczytaj nasze wskazówki. W końcu nie taka igła w maszynie straszna, jak ją opisują.

Czego potrzebujesz, aby nawlec nitkę w maszynie do szycia?

Przede wszystkim nitki górnej, która z reguły jest na dużej szpulce oraz nitki dolnej, znajdującej się na małej szpulce. Jak nawlec nitkę w maszynie? Możesz to zrobić w zaledwie siedmiu krokach.

Krok pierwszy: dużą szpulkę z nitką górną nałóż na dedykowany stojak. Znajdziesz go w górnej części maszyny. W niektórych maszynach jest to uchwyt poziomy, a w innych pionowy. Zablokuj ją plastikowym elementem, przeznaczonym do zabezpieczenia nitki przed zsunięciem się z uchwytu podczas szycia.

Krok drugi: naciągnij nitkę i zamocuj ją w pierwszej prowadnicy. Następnie przejdź do elementu metalowego. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby nitka przeszła przez otwór. W następnej kolejności przeprowadź ją pod tzw. talerzykiem, w taki sposób, aby weszła pomiędzy.

Krok trzeci: poprowadź nitkę do kolejnego, metalowego elementu, a następnie według strzałek, w dół i ponownie - w górę. Następnie przeciągnij ją z góry na dół, przez podciągacz nici. W niektórych maszynach jest  on widoczny bezpośrednio nad igłą, a w innych schowany pod obudową.

Krok czwarty: przeprowadź nitkę przez haczyk, który znajduje się pod główką maszyny. Następnie przewlecz nitkę przez otwór w maszynie do szycia. Zacznij od siebie i ciągnij nitkę w kierunku tyłu maszyny, przekładając ją przez szczelinę w stopce. Nitkę przełóż na lewą stronę.

Krok piąty: teraz kolej na dolną nitkę, która znajduje się w małej szpulce. Włóż ją do bębenka, a następnie, pociągając lekko, przełóż przez otwór w bębenku (podobnie jak nitkę górną, przełóż ją na lewą stronę).

Krok szósty: pora na wyciągnięcie nitki dolnej. Należy to zrobić za pomocą nitki górnej. W jaki sposób? Lekko naciągnij nitkę górną, w tym samym momencie przekręcając ręką koło obrotowe maszyny. Na tym etapie igła powinna wejść do środka. Dzięki temu nitka górna wychodząc, wyciągnie nitkę dolną w postaci pętelki.

Krok siódmy: kolejna czynność w nawlekaniu nici w maszynie do szycia, to przełożenie obu nici w szczelinie w stopce na lewą stronę. Należy ułożyć je pomiędzy stopką a szczeliną ściegową i zamknąć otwór bębęka.

Jakie błędy można popełnić przy nawlekaniu nici w maszynie do szycia?

Jak widać nawlekanie nitki, nie jest bardzo trudną czynnością, a wymaga raczej wprawy, która przychodzi wraz z doświadczeniem. Jednak nawet najlepszej krawcowej zdarza się popełnić błąd.

Co zrobić jeżeli maszyna nie szyje, nitka się zwija lub pęka?

- Przede wszystkim sprawdź, czy maszyna jest podłączona do prądu, czasami ten prosty błąd, popełniany przez roztargnienie, może być przyczyną problemu.

- Zrób przegląd maszyny. Jak? Sprawdź, czy jest dobrze nasmarowana, a także - czy nie jest zapchana przez resztki włókien z poprzedniego szycia.

- Sprawdź, czy nitka górna przechodzi przez wszystkie prowadnice oraz czy napinacz górnej nici nie jest zbyt luźny lub zbyt ciasny.

Czasami może się zdarzyć, że winowajcą są po prostu nici, które albo są  złej jakości, albo straciły swoje właściwości i najlepiej będzie wymienić je na nowe.

O czym należy pamiętać podczas nawlekania nitki w maszynie do szycia?

Przestrzegając kilku podstawowych zasad, unikniesz zdenerwowania podczas szycia, a przecież o to właśnie chodzi, aby szyć dla przyjemności i z przyjemnością.

  1. Kiedy nawlekasz nici, pamiętaj, by stopka w maszynie była podniesiona. Dzięki temu nitka będzie mogła wsunąć się w talerzyki naprężacza.
  2. Zwróć uwagę na odpowiednie ustawienie naprężenia. Kiedy nić jest prawidłowo naciągnięta, stawia lekki opór przy wyciąganiu jej z bębenka. Czasem najlepiej sprawdzić zalecenia producenta w instrukcji obsługi maszyny.
  3. Brudny naprężacz lub brudne nici, mogą być przyczyną nieprawidłowej pracy maszyny. Naprężacz należy wyczyścić, a w przypadku nici, najlepiej wymienić je na nowe.
  4. Sprawdź, czy bębenek lub szpulka nie są uszkodzone. Jeżeli widzisz uszkodzenia mechanicznie, to koniecznie wymień je na nowe, w pełni sprawne.
  5. Sprawdź, szpulka, której używasz, jest zalecana przez producenta, a igła i nitka  dopasowane do rodzaju materiału.

Jeśli pomimo wykonania powyższych zaleceń nadal masz problem z tym, jak nawlec nitkę w maszynie i nie możesz rozpocząć pracy, bo urządzenie nie działa prawidłowo, to warto skontaktować się z serwisem. Z pewnością zaoszczędzi to wiele czasu, który można spożytkować w przyjemny sposób, np. przelać na papier kolejny projekt, który pojawił się w głowie.

Praca z maszyną wymaga wiele cierpliwości i kreatywności, a takie czynności jak nawlekanie nitki, nie powinny spędzać miłośnikom szycia snu z powiek. Początkujący muszą uzbroić się w cierpliwość i uwierzyć, że z każdą poplątaną nitką będzie lepiej, bo w końcu trening czyni mistrza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl