Waluty
Jak obić meble krok po kroku?
Jak obić meble krok po kroku?

Meble tapicerowane można znaleźć w każdym domu. Czasami jednak po kilku latach użytkowania tracą one na świetności. Materiał płowieje lub ulega przetarciom. Jeśli uszkodzenia są znaczne, a Ty nie chcesz rozstawać się ze swoimi ukochanymi krzesłami lub fotelem, to możesz nadać im drugie życie. Jak wygląda obijanie mebli? Od czego rozpocząć proces tapicerowania? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

Co należy przygotować, zanim zaczniesz obijać meble?

Obijanie starych mebli w celu odświeżenia nie jest takie trudne. Na początek powinieneś wybrać odpowiedni materiał. Dokonaj go spośród tkanin przeznaczonych do wykonywania obić. Powinna ona być nie tylko ładna, ale również odporna na intensywne użytkowanie i łatwa w utrzymaniu czystości. Dodatkowo materiał musi być rozciągliwy, aby w łatwy sposób wykorzystać go do obicia mebla poddanego renowacji. Zbyt sztywny spowoduje powstawanie trudnych do usunięcia fałd i zagnieceń.

Podczas obijania potrzebować będziesz także pianki tapicerskiej, aby nadać meblowi odpowiedniej miękkości. Dobierz twardość i grubość pianki wedle swoich upodobań. To od niej zależy, w jakim stopniu mebel będzie wygodny podczas użytkowania. Nie powinna być ona jednak grubsza niż ta pierwotnie znajdująca się w odświeżanym przedmiocie. Między pianką a materiałem umieść cienką warstwę flizeliny. Pomoże ona równo rozłożyć materiał i zwiększy komfort korzystania z mebla.

Zaopatrz się również w klej i zszywacz tapicerski. Ułatwią Ci one przytwierdzanie poszczególnych elementów podczas tapicerowania. Dodatkowo przyda się jeszcze igła i grube nici w kolorze wybranego materiału oraz ostry nóż i nożyczki. Gdy chcesz odrestaurować stare krzesła, warto mieć w pobliżu śrubokręt i kombinerki.

Jeśli planujesz umieszczenie ozdobnych elementów na swoim odnawianym meblu, również się w nie zaopatrz.

Obijanie krzesła krok po kroku

1. Na początku rozkręć krzesło i zdemontuj stary materiał. Postępuj powoli i precyzyjnie, aby nie uszkodzić ramy obijanego mebla. Śrubokrętem możesz podważyć stare mocowania lub usunąć je kombinerkami.

2. Jeśli już zdemontowałeś całe stare obicie, odmierz teraz odpowiednią ilość nowego. Możesz w tym celu użyć starego materiału i przyłożyć go to nowej tkaniny jako formę. Dołóż 3-4 cm na ewentualne podwinięcia i wytnij odpowiedni kawałek.

3. Oceń jakość pianki, która znajduje się na meblu. Gdy nie jest w najlepszym stanie, wymień ją na nową o podobnej grubości.

4. Następnie przyłóż siedzisko do lewej strony przygotowanego wcześniej materiału. Tkaninę rozłóż równomiernie i wyrównaj. Wszelkie płótna z dużymi graficznymi wzorami staraj się układać bardzo dokładnie. Zagnij przeciwległe boki materiału i cały czas sprawdzając naprężenie przymocuj go za pomocą zszywacza tapicerskiego.

5. Po przymocowaniu wszystkich czterech boków zajmij się narożnikami. Odetnij nadmiar tkaniny, pozostawiając nieduży margines i lekko zaokrąglając materiał. Kolejnym krokiem jest zagięcie go do środka i ułożenie na zakładkę. Pamiętaj, aby w tym kroku również mocno naciągać i wyrównać tkaninę obiciową. Podczas naciągania możesz się wspomagać taperem na każdym etapie pracy.

6. W identyczny sposób obij oparcie krzesła. Nie mocuj jedynie boku, który będzie skierowany w stronę siedziska. Rogi tkaniny obiciowej natnij przy czwartym boku. Znacznie ułatwi Ci to usunięcie nierówności i ostateczne naciągnięcie materiału. Następnie zawiń pozostałą część tkaniny znajdującej się przy czwartym boku do wewnątrz i przymocuj zszywaczem tapicerskim.

7. Podczas ostatniego kroku zagnij rogi materiału przy czwartym boku pod spód i krytym ściegiem, za pomocą igły i grubych nici, zszyj je ze sobą. Na koniec złóż krzesło na nowo i gotowe!

Ile można zaoszczędzić obijając meble samodzielnie?

Cena za tapicerowanie u profesjonalisty zależy od gabarytu mebla i rodzaju tkaniny. W przypadku krzesła może wynieść od 150 zł wzwyż. Koszty samodzielnego tapicerowania to jedynie cena tkaniny i tapera ze zszywkami. Zszywacz do tapicerowania to jednorazowa inwestycja. Możesz go później wykorzystać wielokrotnie. Własnoręczne obicie mebli daje nie tylko satysfakcję i radość, ale również przynosi spore oszczędności.

Gdzie szukać inspiracji podczas obijania mebli?

Jeśli nie masz pomysłu jak dopasować stare meble do swojego wnętrza, poszukaj inspiracji w magazynach wnętrzarskich lub przeglądając oferty sklepów z materiałami obiciowymi. W naszym sklepie znajdziesz materiały o przeróżnych kolorach i fakturach. Dopasujesz je bez problemu do mieszkania wykończonego w każdym stylu. Dodatkowo dzięki nim podczas renowacji stworzysz niepowtarzalne meble do swojego wnętrza, których nie spotkasz w żadnym sklepie.

Obijanie starych mebli, oprócz sporych oszczędności, przyniesie Ci dużo zabawy i rozrywki. Jest to ciekawe doświadczenie dające niebywałą satysfakcję. W końcu kawa wypita na własnoręcznie obitym meblu smakuje zdecydowanie lepiej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl