Waluty
Jak odnowić fotel, aby zyskał nowy blask?
Jak odnowić fotel, aby zyskał nowy blask?

Renowacja mebli to ciekawe hobby a dla niektórych nawet dochodowy biznes. Jedni zastanawiają się jak odnowić fotel z duszą, inni szukają alternatywy dla seryjnie produkowanych mebli z popularnych salonów. Jak odnawiać i skąd czerpać inspiracje?

Stwórz własne, kultowe siedzisko

Mimo zmieniających się trendów, meble tapicerowane nie tracą na swojej atrakcyjności. Przytulne obicie sprawia, że chętnie zasiadamy w ulubionym fotelu, pogrążając się w miłej lekturze lub błogim wypoczynku. Jak odnowić fotel, który służy nam od lat, lub cieszy kolejne pokolenie użytkowników? Zwykle renowacji poddajemy coś, co już mamy. Bywa jednak, że wypatrzymy unikatowy mebel, który koniecznie chcemy dołączyć do naszej aranżacji wnętrza. Meble retro mają niepowtarzalny urok, piękną linię i wiele do zaoferowania w ramach tzw. drugiego życia. Wystarczy zapał do pracy, kilka narzędzi i można tworzyć własne siedzisko.

Pasjonaci oldschoolowego designu

Samodzielna renowacja starych mebli często idzie w parze z fascynacją antykami. Pasjonaci starociami nie chcą dodatkowo płacić za "robociznę", inwestują więc w materiał na poszycie siedzeń i lakiery do impregnacji drewnianych elementów. Jak odnowić fotel w miarę fachowo? Wyzwaniem jest przede wszystkim wymiana tapicerki, która będzie najbardziej spektakularnym elementem metamorfozy. Po oddzieleniu ramy fotela od tapicerki należy dokładnie oczyścić części drewniane. Można to zrobić ręcznie lub szlifierką. Czyste drewno należy zabezpieczyć farbą, lakierem lub bejcą. Do pracy przydają się młotek, naciągacz pasów, wyciągacz do zszywek i dłuto.

Jak odnowić fotel? Wybór tkaniny

Ulubiony kącik z fotelem w roli głównej powinien mieć swoją estetykę. Zmieniając obicie fotela, warto myśleć także o stronie praktycznej. Tapicerka powinna być przede wszystkim trwała i odporna na ścieranie. To ważne uwagi, jeśli pozwolimy, aby na naszym fotelu wypoczywał także ulubiony, domowy futrzak. Tapicerka składa się z niewidocznego podbicia oraz materiału zewnętrznego. Wybraną tkaninę należy dobrze naciągnąć, a następnie przymocować zszywaczem tapicerskim. Gotowy fotel to najczęściej wielki powód do dumy dla restauratora.

Kiedy nie warto postawić na domową reparację, tylko wezwać profesjonalistę? Na pewno wtedy, gdy nie czujemy się na siłach do takich prac lub chcemy odnowić bardzo drogi fotel, np. uszak w stylu retro.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl