Waluty
Jak prawidłowo wszyć zamek kryty? Koniecznie sprawdź!
Jak prawidłowo wszyć zamek kryty? Koniecznie sprawdź!

Ubranie, by leżało idealnie, powinno posiadać zamek. Jego rodzajów jest bardzo wiele. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest zamek kryty. Powinien być prawidłowo wszyty w sukienkach, spódnicach i spodniach. Wszystko po to, by nie był widoczny. Zdarza się jednak, że coś pójdzie nie tak i zamek albo będzie się falował, albo widoczna będzie jego listwa. Takie sytuacje jednak nie powinny nigdy mieć miejsca. Zatem, jak prawidłowo wszyć zamek? Poznaj kilka praktycznych porad!

Czy podklejać wszywany zamek?

Podklejenie wszywanego zamka jest bardzo istotną kwestią. Od tej prostej czynności zależy, czy pofaluje on materiał ubrania. Rodzajów podklejeń jest wiele. Stosuje je się przede wszystkim w delikatnych tkaninach, które łatwo ulegają rozciąganiu. Gdy zastosujesz podklejenie fizelinowe, usztywnisz materiał, a tym samym unikniesz niepotrzebnego zniekształcenia odzieży. W grubych i sztywnych tkaninach możesz pominąć podklejenie. Prawidłowo wszyty zamek nie powinien odznaczać się i układać gładko w sukience lub w spódnicy.

Czy zszywać sukienkę przed wszyciem zamka?

Być może zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie lepsze, czy najpierw wszyć zamek, czy jednak zszyć szew sukienki? Wybór zależy tylko od Ciebie. Jeśli wygodniej będzie Ci najpierw wszyć zamek, to tak zrób. Następnie zszyj szew sukienki. Jeżeli jednak wygodniejsza wydaje Ci się odwrotna kolejności to nie będzie to błędem.

Jak wszyć zamek obustronnie kryty?

Zanim przystąpisz do wszywania zamka, sprawdź, czy działa. Zrób to najlepiej już w pasmanterii. Taka prosta czynność pozwoli Ci zaoszczędzić czas. Zdarza się tak, że nowy zamek jest uszkodzony. Właśnie dlatego zawsze przed wszyciem należy to sprawdzić. By cały proces wszywania przebiegł prawidłowo, musisz użyć także przeznaczonej do tego stopki. Jej specjalna budowa ułatwi idealne przeszycie, czyli przeprowadzone jak najbliżej krawędzi materiału.

Przed wszyciem zamka przygotuj materiał

Zabezpiecz brzegi tkaniny przed pruciem overlockiem lub zygzakiem. Wykorzystać możesz do tego również lamówkę. Jeśli to konieczne, podklej materiał. Rodzajów podklejenia jest wiele, możesz wybrać np. fizelinę. Części tyłu sukienki możesz zszyć do miejsca nacinka, czyli miejsca zakończenia zamka.

Etapy wszywania zamka błyskawicznego krytego

1. Przytnij taśmę zamka od góry. Najlepiej, aby odległość ząbków od zamka była taka sama jak szerokość zapasów na szwy.

2. Ułóż sukienkę tyłem na blacie. Rozsuń suwak i ułóż go prawą stroną na prawej stronie materiału. Wyrównaj zamek do krawędzi sukienki. Jeśli uprzednio przycięłaś zamek u góry, to teraz nie będzie problemu z jego różnym ułożeniem i wszyciem.

3. Przypnij szpilkami ułożony suwak lub zafastryguj nitką. Będziesz miała dzięki temu pewność, że się nie przesunie podczas szycia.

4. Przyszyj zamek, używając odpowiedniej stopki. Podczas tej czynności staraj się odginać delikatnie ząbki zamka. Szew wszycia powinien kończyć się bardzo blisko końca szwu tyłu sukienki, gdyż jest jego kontynuacją.

5. W ten sam sposób przeszyj drugą stronę.

6. Przeciągnij końcówkę zamka przez powstały otwór. Zdejmij szpilki lub usuń fastrygę.

7. Skrócenie zamka krytego Jeśli suwak był odpowiedniej długości, nie ma problemu, ale co w sytuacji, gdy jest za długi? Nie musisz się martwić. Taki zamek zawsze możesz skrócić. Najpierw przytnij go około dwa centymetry, potem jeszcze delikatnie przytnij ząbki. By przycięte końcówki się nie strzępiły, możesz potraktować je delikatnie ogniem. Możesz także przeszyć ją na maszynie w celu większego zabezpieczenia.

8. Przeszyj dla lepszego zamocowania jeszcze raz taśmę zamka oraz zapasy na szwy.

9. Nagrzanym żelazkiem przeprasuj szwy, by sprawdzić, jak się schodzi suwak na środku. Jeżeli nie widać ząbków i nie faluje, znaczy to, że suwak został dobrze wszyty.

O czym musisz pamiętać, wszywając zamek?

Mimo że sama czynność wszywania zamka nie jest zbyt skomplikowana, to praktyka pokazuje inaczej. Jak zatem wszyć zamek, by nie robić poprawek? Pamiętaj o kilku trikach:

- zawsze sprawdzaj, czy zamek działa, zanim go przyszyjesz;

- po ułożeniu zamka na materiale, przypnij go szpilkami lub przyfastryguj, zapobiegniesz tym jego przesuwaniu;

- cienkie i elastyczne materiały podklej fizeliną. Unikniesz falowania zamka;

- używaj specjalnej stopki do wszywania suwaków;

- szyjąc, staraj się odsuwać sprężynki zamka, by wszyć go możliwie jak najbliżej krawędzi materiału;

Już wiesz, jak wszyć zamek? Zatem do dzieła! Praktyka czyni mistrza, dlatego nie zrażaj się, gdy coś jednak będzie trzeba poprawić.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl