Waluty
Kategorie blog
Język
 
Jak szyć ręcznie? Zestaw praktycznych wskazówek
Jak szyć ręcznie? Zestaw praktycznych wskazówek

Szycie nie jest skomplikowanym zajęciem – to wbrew pozorom bardzo ciekawe hobby! Co więcej, może być bardzo przydatne – dzięki temu twórczemu zajęciu przywrócisz do życia kilka nieco starszych ubrań. Jak rozsądnie podejść do tematu? Od czego zacząć? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących tego, jak zacząć szyć ręcznie. Dowiedz się, o czym nie możesz zapomnieć.

Pierwsze kroki z szyciem

Zacznij od kompletowania swojego zestawu. Na sam początek potrzebujesz kilku igieł – powinny to być igły hafciarskie, półdługie i z ostrym grotem. Poza igłami oczywistym elementem są nici. Możesz wybrać kilka kolorów i typów. Zasada jest prosta – do bawełny użyj bawełnianej nici, a do jedwabiu nici jedwabnej. Bawełniana nić jest nieco bardziej uniwersalna i większość przeszyć wykonasz właśnie z jej pomocą. Nie zapomnij o dobrych, krawieckich nożycach! Jeżeli myślisz o szyciu poważnie, warto zaopatrzyć się w kilka typów. Potrzebne Ci będą nożyczki hafciarskie i nożyczki ze specjalnymi ząbkami. W Twoim przyborniku nie powinno także zabraknąć naparstka, przyrządu do prucia i zmywalnych pisaków do tkanin. Oczywiście nie zaczniesz swojej przygody z szyciem bez materiału. Na samym początku warto skorzystać z możliwości zakupu go na metry. Zarówno tkaniny, jak i krawieckie akcesoria, które będą Ci niezbędne do realizacji pierwszych projektów, znajdziesz w asortymencie naszego sklepu.

Jak szyć ręcznie krok po kroku?

Masz skompletowane niezbędne wyposażenie. Możesz przejść do szycia! Pora nawlec nitkę. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, by była precyzyjnie odcięta – łatwiej przejdzie przez oczko igły. Najprościej na początku tak przeciągnąć nitkę, by oba jej końce były na równi – dzięki temu przeszyjesz materiał podwójną nitką. Musisz tylko związać oba jej końce ze sobą. Szycie musisz także odpowiednio zakończyć. Żeby nić utrzymała się w materiale, zawiąż ją w supeł.

Podstawowy ścieg – jak to wygląda?

Przygodę z szyciem ręcznym zacznij od najłatwiejszego ściegu, czyli od fastrygi. To metoda do tzw. szycia wstępnego. Chwilowo łączy ze sobą materiały, by nie przesuwały się podczas szycia właściwego. Przeciągnij igłę z nawleczoną nicią przez zewnętrzną stronę tkaniny – do momentu zetknięcia się z nią supła. Następnie w wybranej przez siebie odległości wbij igłę ponownie i powtórz tę czynność. Zachowaj te same odległości i pamiętaj, że ścieg powinien wyglądać identycznie z obu stron.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl