Waluty
Jak wszyć kryty zamek? Przydatne rady i triki dla każdego

Powszechnie uważa się, że wszywanie zamków to jedna z najbardziej znienawidzonych czynności krawieckich. Daje jednak świetny efekt i warto nauczyć się robić ją dobrze. Zapięcie na zamek kryty doskonale sprawdzi się we wszystkich klasycznych, podkreślających sylwetkę ubraniach. Szczególnie efektownie wygląda w sukienkach, czy spódnicach. Jest to delikatne, eleganckie wykończenie, które gwarantuje także dyskretne ukrycie ząbków zamka. Idealnie sprawdzi się również jako zapięcie poszewki na poduszkę. 

Zamek kryty jest najczęściej wybieranym zapięciem, lecz mimo swojej popularności śni się w koszmarach o wielokrotnym wypruwaniu. Szczególnie na początku przygody z szyciem. Ale nie musi tak być! W poniższym artykule prezentujemy najlepsze sposoby i triki na to, jak wszyć zamek kryty.

Jak wszyć zamek kryty obustronnie?

Zanim rozpoczniesz wszywanie zamka, warto sprawdzić, czy na pewno działa on poprawnie. Dzięki temu zaoszczędzisz wiele czasu, jeżeli trafisz na uszkodzenie. Zamek obustronnie kryty jest wszywany w taki sposób, iż krawędzie materiału zszyte z taśmą zamka stykają się po zapięciu na jego środku. Jest to najprostszy sposób wszywania zamków. Możesz w ten sposób umieścić zapięcie np. w spódnicy, sukience lub poszewce na poduszkę. Odpowiednie wszycie go gwarantuje uzyskanie dyskretnego efektu.

Zatem jak wszyć zamek kryty? Przed rozpoczęciem wszywania właściwego sfastryguj brzegi rozcięcia ręcznie lub maszynowo. Skutecznie zapobiegnie to przesuwaniu się materiału. Możesz także podpiąć materiał szpilkami. Następnie rozprasuj zapasy szwów. Wypruj fastrygę maszynową i zastąp ją fastrygą ręczną. Pod spód podłóż zamek i przyfastryguj jego taśmy do krawędzi zapięcia w taki sposób, by środek ząbków pokrywał się z miejscem styku brzegów, ale jednocześnie ząbki nie były widoczne. Po właściwym przyszyciu zamka wypruj fastrygę łączącą brzegi.

Wszywanie zamka za pomocą maszyny

Jeśli korzystasz z maszyny do szycia, załóż stopkę do wszywania zamków lub jednostronną stopkę do szycia brzegów. Następnie rozepnij zamek. Zszywanie rozpocznij na górze, po prawej stronie rozcięcia i zakończ około 4-5 cm przed końcem zamka. Zostaw igłę wbitą w materiał. Wówczas zapnij zamek i przeszyj aż do jego końca. Na dole zszyj poprzecznie, potem przyszyj drugą taśmę zamka na długość około 4-5 cm. Rozepnij zamek ponownie i przyszyj go aż do samej góry.

Ręczne wszywanie zamka krytego

Jeżeli decydujesz się na szycie ręczne, szyj drobnym ściegiem za igłą w odległości około 5 mm od brzegu rozcięcia, na prawej stronie materiału. Kolejno łap tylko po jednej do dwóch nitek tak, żeby szew był niewidoczny, zaś na prawej stronie powstały jedynie niewielkie zagłębienia. Żeby uniknąć marszczenia się materiału – szczególnie w przypadku cienkich lub elastycznych tkanin – warto wcześniej podkleić go flizeliną.

W jaki sposób wszyć zamek kryty z jednej strony?

Ten rodzaj zapięcia sprawia, że ząbki po jego rozpięciu są widoczne tylko po jednej stronie, zaś z drugiej subtelnie ukryte pod listwą zapięcia. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku odzieży, jak i różnego rodzaju dodatków tekstylnych. 

Zatem jak wszyć taki zamek kryty? Na brzegu rozcięcia sfastryguj pod spód zapas. Następnie dokładnie zaprasuj materiał. Zapas drugiego brzegu natnij około 2 cm poniżej oznaczenia rozcięcia do linii szwu. Zamek przyfastryguj do tego zapasu. Zrób to w taki sposób, by ząbki leżały na linii szwu. Taśmę leżącą na zapasie przyszyj jednostronną stopką tuż przy ząbkach. Na końcu zapas oraz taśmę zamka zaprasuj pod spód, wzdłuż linii szwu. Brzeg przyfastryguj do taśmy zamka. Rozepnij go i przyszyj równo od spodu, kończąc około 5 cm przed końcem rozcięcia. Następnie zapnij zamek i przyszyj aż do końca. Kończąc, przeszyj poprzecznie do brzegu rozcięcia.

Triki, które odmienią wszywanie zamków

Jeżeli zastanawiasz się, jak wszyć zamek kryty, musisz przede wszystkim pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Korzystając z maszyny do szycia dobrze jest zaopatrzyć się w stopkę do wszywania zamków. Stanowi ona duże ułatwienie. Istnieją także specjalne modele do zamków krytych. Mają zupełnie inną budowę niż pozostałe stopki i posiadają specjalne rowki, które delikatnie odginają łańcuszki spinające. Dzięki temu można szyć bezpośrednio wzdłuż nich, uzyskując estetyczne wykończenie. Taka stopka nie jest konieczna, natomiast warto zainwestować przynajmniej w tę standardową, zamkową. Posiada ona z przodu prowadnik i tunel, w który należy włożyć ząbki zamka. Sprawi to, iż ścieg będzie blisko ząbków, a więc zapięcie nie będzie widoczne po uszyciu. Im bliżej ząbków szyjesz, tym zamek będzie bardziej schowany. Specjalna stopka odmierzy za Ciebie właściwą odległość. 

Żeby uniknąć falowania zamka – szczególnie w przypadku delikatnych, lejących się tkanin – warto wcześniej dokładnie przygotować sobie materiał. Możesz podkleić go flizeliną lub kawałkiem specjalnej klejonki. Dzięki temu ułatwisz sobie pracę i uzyskasz najbardziej estetyczny efekt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl