Jak wszyć taśmę do firanki? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne, jak się z pozoru może wydawać. Trzeba jedynie przygotować sobie kilka podstawowych rzeczy i kierować się podstawowymi zasadami. Zatem jak przebiega wszywanie taśmy do firan krok po kroku? Jakie są rodzaje taśm marszczących dostępne na rynku?
Taśmy marszczące i ich rodzaje
Sam zakup firanek to dopiero początek. Trzeba jeszcze zaplanować, jak powiesić je na karniszu. Obecnie wiele osób decyduje się na mocowanie firan na tzw. zakładkę. Niektóre z nich już od razu mają wszytą taśmę. Czasem trzeba je jednak przyszyć samodzielnie. Na szczęście wcale nie jest to trudne. Należy przede wszystkim wiedzieć, że istnieją trzy rodzaje taśm marszczących. Mogą mieć one również różnej szerokości.
Rodzaj taśmy i jej grubość dobiera się odpowiednio do efektu, który ma zostać uzyskany. Nie bez znaczenia jet tutaj również grubość i design samych firan. Mając firankę bardzo zwiewną, warto postawić na taśmy żyłkowe, transparentne, nylonowe. Z kolei mając grubsze zasłony, kupić można taśmy bawełniane.
Co cechuje taśmę marszczącą ołówek?
Taśma ołówek nazywana bywa także plisą i drabinką. Wynika to z faktu, że wszyciu takiej taśmy marszczącej na firance czy zasłonie tworzą się charakterystyczne plisy, zakładki. Między nimi jest oko 1 centymetr przerwy.
Taśma smok - czym się charakteryzuje?
W przypadku taśmy typu smok efekt końcowy jest elegancki, bardzo subtelny. Tego typu rodzaje taśm marszczą się bowiem naprzemiennie. To propozycja idealna dla wszystkich osób, które cenią sobie nietuzinkowy wygląd firanek i zasłon. Poza tym istnieje tutaj po powieszeniu na karniszu możliwość regulowania ich szerokości.
Czym jest taśma zakładkowa?
Wybierając taśmę, trzeba oczywiście wspomnieć także o taśmach zakładkowych (kontrach). W jednej zakładce zmieścić można kilka kontr. Efekt jest naprawdę ciekawy. W zakładce jest kilka fałd, potem następuje prosta przerwa, a później znowu są fałdki.
Jak wszyć taśmę do firanki - instrukcja działania
Okazuje się, że wszywanie taśmy wcale nie jest takie trudne. Pod ręką trzeba mieć jedynie nożyczki i szpilki. Dodatkowo przygotuj maszynę do szycia. W praktyce im cieńsza jest taśma, tym łatwiej można ją wszyć. Spraw nieco komplikuje się w przypadku taśm o szerokości minimum 5 cm, ale i to jest do zrobienia.
-
Węzełki zabezpieczające - na końcu sznureczków trzeba zrobić węzełki. W razie potrzeby z obu stron trzeba odciąć niewielki kawałek taśmy marszczącej. Zrobienie supełków jest ważne, gdyż w czasie szycia sznureczki mogą uciekać z prowadnic w taśmie.
-
Dopasowanie taśmy do firany - w przypadku firanek warto mieć nieco więcej taśmy, aby jej przypadkowo nie zabrakło w czasie pracy. Na tym etapie taśmę przykłada się do brzegu firanki tak, aby sznureczki znajdowały się po jej zewnętrznej stronie. Na koniec wykonać trzeba szew mocujący.
-
Wszywanie taśmy na brzegach firany - pozostaje tylko wszyć taśmę marszczącą na brzegach firanki. Trzeba przypilnować, aby w tym czasie taśma i firana się nie marszczyły. Nie można też naciągać firany.
-
Utrzymanie taśmy w miejscu za pomocą szpilek - wiele osób na tym etapie sięga po szpilki, aby utrzymać taśmę marszczącą w miejscu. Tutaj wystarczy przyszyć taśmę na całej długości i gotowe. Ostatnim krokiem jest naciągnięcie sznureczków i powieszenie firany lub zasłony w oknie.
-
Wykonaj szew zabezpieczający - aby przyszyć taśmę do firanki trzeba też na końcu wykonać specjalny szew zabezpieczający. W razie potrzeby sznurki i taśma powinny się dać bez problemu rozwiązać.
-
Marszczenie firanki - większość firanek wiesza się, marszcząc je w stosunku 1:2. Jest to jednak w dużej mierze kwestia indywidualnych upodobań.
O czym trzeba pamiętać w czasie wszywania taśmy do firanek i zasłon?
Okazuje się, że wcale nie jest tak trudno wszyć taśmę do firanki. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
-
Kupując taśmę marszczącą, dobrze jest uwzględnić nie tylko jej rodzaj, ale i szerokość. Od tego w dużej mierze zależy efekt końcowy. Taśmę trzeba też dopasować do firan i zasłon.
-
Samodzielne wszywanie taśmy do zasłony czy firany zawsze wygląda podobnie, niezależnie od jej szerokości i rodzaju.
-
Sznureczki są tym elementem, który pozwala na marszczenie firan na taśmie marszczącej.
-
Im większe są marszczenia, tym mniej światła wpada do pomieszczenia. Sporą ostrożność trzeba zachować mając firankę żakardową. Tutaj mocne marszczenia prezentować się mogą bardzo ciężko.
Jaka taśma marszcząca to najlepszy wybór? Co trzeba wiedzieć o gęstości marszczenia?
Przy wyborze taśmy do firanki trzeba uwzględnić gęstość jej marszczenia. Zdecydowana większość firanek marszczona jest w stosunku 1:2. Oznacza to, że na jeden metr karnisza przypadają 2 metry tkaniny. Warto o tym pamiętać podczas zakupu zasłon czy firan. Marszczenie 1:2 jest najczęściej wykorzystywane, gdy wybierana jest taśma marszcząca typu ołówek.
Trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny, z której wykonane są firanki czy zasłony. W przypadku zasłon wzorzystych bardzo gęste marszczenie nie ma sensu, bo wzór będzie niewidoczny. Gęste marszczenie nie sprawdza się też w przypadku firan wieszanych w małych i ciemnych pomieszczeniach.
Jak przyszyć taśmę do firanki w zależności od rodzaju materiału, z którego jest wykonana
Aby wszyć taśmę do firanki, trzeba oczywiście mieć pod ręką samą firankę. Wybór w tym zakresie na rynku jest całkiem spory.
-
Firanki z markizety są eleganckie, ale niestety przepuszczają do wnętrza niewiele światła.
-
W przypadku firan żakardowych jest zupełnie inaczej, bo doskonale przepuszczają promieniowanie słoneczne. Pasują m.in. do aranżacji klasycznych.
-
Na popularności wciąż zyskują woalowe firanki na taśmie. Mają w sobie sporo uroku, chociaż bywają niekiedy dość problematyczne w codziennym użytkowaniu.
-
Doskonałym wyborem są zawsze firany tiulowe, które doskonale się układają. Wykorzystywane są z powodzeniem w wielu pomieszczeniach, nie tylko w pokojach dziennych.
-
Zdecydować się też można na gotową firankę z modnej organzy, która jest dość mocno przejrzysta.