Waluty
Odnawianie mebli PRL – czy warto się za to zabrać i jak wygląda cały proces? Poznaj odpowiedzi
Odnawianie mebli PRL – czy warto się za to zabrać i jak wygląda cały proces? Poznaj odpowiedzi

Wydawać by się mogło, że meble z czasów PRL uważane są już za przeżytek. Okazuje się jednak, że ponownie wracają one do wnętrz i to w wielkim stylu. Zanim to jednak nastąpi, podlegają wcześniejszej renowacji, która skutecznie podkreśla ich charakter, a jednocześnie dodaje im świeżości i dobrego wyglądu. Nic więc dziwnego, że coraz częściej stanowią obiekt poszukiwań. To rodzi pytanie, czy warto samemu zabrać się za odnawianie mebli PRL. Odpowiedź zawarliśmy zatem poniżej. W artykule tym podpowiemy Ci również, jak wygląda cały proces.

Czy warto zabrać się za odnawianie mebli PRL?

Meble z czasów PRL stanowią obecnie bardzo cenny nabytek. Wiąże się to z tym, że coraz częściej pada pytanie o opłacalność ich renowacji. Pragniemy więc rozwiać wszelkie wątpliwości i podpowiedzieć Ci, że to naprawdę się opłaca! Dlaczego? 

Otóż, jako że odnowione meble PRL są obiektem poszukiwań, nieustannie zyskują na wartości. Tym samym ich nabycie wiąże się z dość sporym wydatkiem. Samodzielne podjęcie się tych działań może być jednak sposobem na dużą oszczędność. Co więcej, dzięki temu możesz stworzyć bardzo oryginalną aranżację, która będzie precyzyjnie dopasowana do Twoich potrzeb. W efekcie dzięki Tobie kolejne meble zyskają drugie życie i zupełnie nowe oblicze. Jest to także doskonały pomysł na dobrze prosperujący biznes.

Korzyści wynikające z renowacji mebli PRL

Renowacja mebli z czasów PRL niesie za sobą szereg korzyści. Wśród nich wyróżnia się w szczególności:

ochronę środowiska – ponowne wykorzystanie produktów to jeden ze sposobów na ograniczenie ilości odpadów. Odnowione meble, zamiast trafić na śmietnik, uświetnią wnętrze mieszkania, w którym się znajdą;

oszczędność pieniędzy – niewielkim kosztem odświeżysz wygląd starych mebli;

skuteczne urozmaicenie wnętrza – meble PRL łatwo nabyć i poddać renowacji. Co najważniejsze, odnawianie może przebiegać w dowolny sposób. Wszystko zależy tak naprawdę od Twojej kreatywności. To pozwala zyskać mebel o nietuzinkowym charakterze.

Do jakich wnętrz pasują odnowione meble PRL?

Meble PRL to bardzo kultowe wzornictwo, które idealnie wpisuje się w obowiązujące trendy aranżacyjne. Wszystko za sprawą ich minimalistycznej formy. Wyposażenie w tych czasach miało być przede wszystkim funkcjonalne. Wszelkie ozdoby uznawane były zatem za zbędne. Tym samym jest to klimat, który doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Stosuje się go w szczególności w stylu retro i skandynawskim, a niektóre propozycje idealnie prezentują się w aranżacjach rustykalnych oraz prowansalskich. Nie oznacza to jednak, że wykluczone jest ich zastosowanie w przypadku każdego innego stylu. Prosta forma mebli PRL jest bardzo uniwersalna – pasują one więc do każdego wnętrza. Należy też dodać, że są to wyroby ponadczasowe. Możesz być więc pewien, że będą dobrze się prezentować niezależnie od zmieniającej się mody.

Gdzie szukać mebli PRL do odnowienia?

Meble z czasów PRL nabyć można praktycznie wszędzie. Nadal wiele osób ma je w swoich mieszkaniach bądź piwnicach. Poszukiwania należy zatem zacząć od przeszukania lokalnych ogłoszeń. Polecamy także zajrzeć na pchli targ. Często też ludzie wystawiają stare wyposażenie na śmietnik. Warto więc dobrze się rozglądać.

Jak krok po kroku wygląda odnawianie mebli PRL?

Renowacja mebli z czasów PRL przebiega tak samo, jak w przypadku każdego innego mebla. Polega ona na:

oczyszczeniu mebli z zabrudzeń – pozbądź się kurzu i wszelkich innych zanieczyszczeń. Użyj do tego lekko zwilżonej szmatki z mydłem lub innym detergentem. Pamiętaj jednak, że meble te najczęściej wykonane są z drewna lub ze sklejki. Materiał ten nie lubi wody, dlatego nie przesadzaj z jej ilością;

dokładnym obejrzeniu produktu – pozwoli Ci to ocenić, w jakim jest stanie. Sprawdź, czy są jakieś ubytki i wady. W razie konieczności podokręcaj uchwyty, nóżki itp.;

odnowieniu elementów drewnianych – jeśli produkt tego wymaga, zdejmij wierzchnią warstwę lakieru lub politury. Możesz wykorzystać przy tym metody mechaniczne lub chemiczne. Obejmują one szlifowanie, użycie środków chemicznych lub opalarki. Ich zastosowanie zależy od rodzaju powłoki, z którą masz do czynienia. Po wykonaniu tego zadania uzupełnij ubytki, takie jak rysy czy pęknięcia i nałóż nowy lakier, farbę bądź politurę;

wymianie tapicerki – po dokonaniu wszystkich wymienionych wyżej czynności w przypadku foteli, krzeseł i kanap z pewnością potrzebna będzie jeszcze zmiana tapicerki i wypełnienia siedzisk na świeże. Potrzebny będzie Ci przede wszystkim taker, czyli zszywacz tapicerski oraz odpowiedni kawałek tkaniny. Duży wybór materiałów do zadań tapicerskich znajdziesz w naszym e-sklepie. Zapoznaj się z jego ofertą i dopasuj odpowiedni wariant do swoich potrzeb. Gwarantujemy Ci, że towar, który otrzymasz, zaskoczy Cię swoją wysoką jakością i precyzyjnym wykonaniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl