Witam Kochani,
Jeśli czytacie ten post to znaczy, że zaczynacie swoją przygodę z Washable Kraft Paper. Chciałybyśmy przekazać Wam wszystkie wskazówki i rady jakie pozyskałyśmy od momentu wprowadzenia go do naszego sklepu. Jest to zlepek doświadczeń naszych i naszych klientek. Mamy nadzieję, ze przydadzą Wam się te porady zanim zaczniecie Tworzyć z niego piękne rzeczy.
Będziemy też wdzięczne za Wasze wskazówki i doświadczenia. Każda rada i nowa informacja dotycząca papieru jest bardzo ważna dla nas i dla innych zainteresowanych. Z góry dziękujemy :)
Szycie
Papier szyjemy zwykłą maszyną. Jeśli Twoja maszyna daje sobie radę z filcem, grubszymi tkaninami jak tapicerka lub po prostu kilkoma warstwami tkaniny to spokojnie da sobie radę z Washable Kraft Paper. Pytacie czasami o overlock. Nie będzie nam potrzebny, bo brzegi się nie strzępią, więc nie trzeba ich wykańczać.
Zanim coś zaczniesz szyć warto wszystko dokładnie zaplanować przed naciśnięciem pedału. Papier to nie tkanina i po szyciu zostają dziurki. UWAGA: Jeśli jednak zdarzy się sytuacja w której np. "puści" nić i zostaną dziurki to nie wpadaj w panikę. Maszyny są zazwyczaj bardzo precyzyjnie i można powolutku przeszyć jeszcze raz, po tych samych dziurkach.
Przydatna rada. Jeśli chcesz, by szew był widoczny zaplanuj (jeśli to możliwe) tak projekt, by góra szwu była widoczna, nie dół. Na lewej stronie dziurki nie wyglądają ładnie. Może wydawać się to nieistotnym szczegółem, ale jeśli zależy nam na bardzo ładnym wykończeniu, bo np. sprzedajemy gotowe produkty, to warto zadbać o estetykę. Wszystko oczywiście zależy od projektu :)
Igła
Prawie każda grubość igły będzie ok. Nie może być za cienka, ani też bardzo gruba. Szyjąc cieńszą dziurki są małe i wygląda to ładniej. Najlepiej sprawdzić wcześniej na jakimś skrawku i upewnić się, która bardziej nam odpowiada. Najważniejsze, by igła była ostra. Do dzianin jest inaczej zakończona, jest bardziej zaokrąglona, dlatego to ważne. Ja używałam grubości 65 i 90, a 110 do jeansu okazała się (dla mnie) za gruba. Do Was należy decyzja.
Ścieg
To ważny punkt. Szyjąc tylko papier lepiej zadbać o większe odstępy między dziurkami, bo nić potrafi przecinać papier. Moja maszyna po włączeniu ma ustawiony szew na 2,5 i jak szyję papier z poliestrem to nie ma problemu. Aga natomiast, kiedy szyła portfel z samego papieru to musiała zwiększyć odstępy, bo przy gęstym ściegu miejsca szycia pękały. Zawsze warto, przed szyciem sprawdzić, bo każda maszyna może mieć inne ustawienia i odległości.
Nici
Do szycia Washable Kraft Paper wystarczy zwykła nić poliestrowa. Może być również grubsza np. do jeansu jeśli chcemy, by lepiej ją było widać. Jeśli poczujecie się już pewnie z szyciem papieru to kontrastująca, gruba nić może dodać świetnego efektu gotowej rzeczy.
Łączenie
Szpilki nie sprawdzą się, chyba, że zapas na szwy gotowego projektu będzie wewnątrz. Powód taki sam jak przy szyciu. W papierze zostają dziurki.
Do łączenia elementów przed zszyciem bardzo dobrze się sprawdzają krawieckie klipsy plastikowe, ale jeśli ich nie mamy takich to polecam klamerki lub taśmę malarską. Taka zwykłą ciężko się odrywa i może zostawiać ślady, a z malarską nie ma żadnych problemów.
Moczenie i gniecenie
Papier można moczyć i nawet trzeba, kiedy projekt wymaga od niego większej miękkości i elastyczności przy szyciu. Można wcześniej zamoczyć pocięte fragmenty i poczekać do momentu aż będą lekko wilgotne, ale jeszcze miękkie. Łatwiej się wtedy pracuje z papierem.
Ważną cechą Washable Kraft Paper jest fakt, ze po zamoczeniu i pognieceniu nabiera struktury skóry. Dlatego posiada również inną nazwę „skóra dla wegan”.
Pranie
Jak sama nazwa wskazuje jest zmywalny. Można go prac nawet bardzo wiele razy w pralce. Jest to materiał ze spilśnionych włókien celulozowych impregnowany lateksem i woda nie niszczy go. Dopiero bardzo wysokie temperatury i bardzo częste i długie pranie może powodować rozwarstwienie, ale do tej pory znudzi Ci się już torebka i uszyjesz sobie nową ;)
Farbowanie
Papier można również farbować barwnikami do tkanin. Jakoś i trwałość zależy od jakości farby. Ten punkt postanowiłyśmy rozszerzyć i zrobimy osobny post na temat farbowania papieru.
Pisanie
Można pisać wszystkim, długopisem, mazakiem, czy markerem, ale jeśli zależy nam na trwałości to polecamy markery do tkanin. Miałyśmy okazję przetestować markety firmy JAVANA i jak najbardziej możemy polecić. Farba utrzymuje się długo na papierze. Robiliśmy testy z moczeniem i po nawet bardzo długim, farba nie zmywa się.
JAVANA ma bardzo dużo kolorów markerów, ale fajny efekt dają również markery złoty, biały czy srebrny. Można zrobić ciekawy wzór na gotowej rzeczy, który sprawi, że kosmetyczka, portfel czy kopertówka będzie oryginalna. Ja już wiem, jakie w Was drzemią talenty ;)
Cięcie i wycinanie
Bez problemu, jak to papier, można go wycinać i nacinać. Świetnie sprawdza się do tego nóż krążkowy, skalpel czy ostry nóż do tapet. Osobom, które chcą dużo pracować z papierem i innymi materiałami może przydać się extra ploter tnący, firmy Brother. Miałyśmy okazję pobawić się tym urządzeniem i na żywo zobaczyć jakie cuda można z nim wyczarować. Jeśli chcecie zobaczyć jak krok po kroku wygląda praca z takim urządzeniem to zapraszamy do Pracowni Janka Leśniaka.
Dodatki
Do papieru można z łatwością montować różne dodatki, elementy metalowe, dzięki którym torba czy plecak wyglądają dokładnie tak jak chcemy.
Metki
Washable Kraft Paper jest świetnym materiałem na metki odzieżowe. Logo lub napis można na nim wyhaftować, nadrukować lub naprasować.
Haftowałam proste napisy, literki na mojej maszynie i nie było problemu. Nie mam doświadczenia w takim poważnym maszynowym hafcie, ale podobno można, tylko trzeba podkleić czymś papier.
Niektóre drukarki mają opcję ustawiania grubości papieru na której drukuje się papier. Tylko takie dadzą radę wydrukować na papierze, który jest dość gruby. Wiemy, że wielu się udało (nam nie, bo mamy starą drukarę). Jest jeden ważny minus, co do druku. Nie można prać metek. Atrament w drukarce jest zmywalny.
I tu, przy okazji mogę zaprosić Was na naszą grupę na FB. Możecie o wszystko pytać i na 100% znajdzie się ktoś kto już zna odpowiedź na Wasze pytanie.
Do naprasowania będzie potrzebny papier transferowy, ten sam, który używamy do tkanin. Po naprasowaniu utrwala się na ciepło. Trwałość i jakość zależy od papieru transferowego. Jeśli nie jest dobrej jakości to tak samo jak z tkaniny będzie spierał się z papieru. Trzeba to wcześniej sprawdzić, ale jak jest ok to można prać metki bez obaw.
Farbkami do tkanin możecie też odbijać logo na papierze za pomocą pieczątki i utrwalić na ciepło żelazkiem.
Zastosowanie
Washable Kraft Paper ma bardzo szerokie zastosowanie, to m.in:
- torby i torebki,
- kopertówki i portfele,
- torby i etui na laptopy i tablety,
- kosmetyczki,
- kosze, pojemniczki małe i duże,
- wykończenia odzieży (zabezpieczenie nap, dziurek czy zabezpieczenie przez zawijaniem się odzieży),
- metki odzieżowe,
- okładki do książek, notesów,
- ozdoby na choinkę i stół wigilijny,
- i co tam sobie jeszcze wymyślicie :)
Mamy nadzieję, że te informacje Wam się przydadzą, a my jesteśmy pewne, że będziemy je jeszcze uzupełniać i rozszerzać. Czuję, że jeszcze wszystkie tajemnice Washable Kraft Paper nie są poznane :)
Pozdrawiamy,
Karolina i Aga :)