Waluty
Kategorie blog
Język
 
Makrama - Jak zrobić małą torebkę ze sznurka
Makrama - Jak zrobić małą torebkę ze sznurka

Hej!

Cieszymy się, że wreszcie możemy uruchomić na naszym blogu nowy cykl tutoriali, w których nauczymy Was wiązać makramy. Wicie co to jest Makrama? To po prostu sztuka wiązania sznurków ręcznie, bez drutów czy szydełka.

Jakiś czas temu Karolina (ta Karolina) zapragnęła nauczyć się tej ostatnio bardzo modnej i wcale nie nowej sztuki. Karolina zawsze żaliła się, że do drutów to ma dwie lewe ręce, ale makrama to coś innego. Nauczyła się podstaw, wykonała kilka projektów i zainspirowała nas tak mocno, że postanowiliśmy wprowadzić więcej sznurków do naszego sklepu i nauczyć Was wiązać supełki ;) Ta umiejętność podoba nam się dodatkowo dlatego, że z bawełnianego sznurka można zrobić nie tylko piękne, a zarazem użyteczne, ale również ekologiczne przedmioty. Zaczynamy?

Sztuka ta opiera się na różnych rodzajach węzłów. Jest ich trochę, ale my na początku skupimy się na dwóch, a w tym tutorialu na jednym. Dziś poznamy węzeł tkacki PŁASKI. Za pomocą tego jednego wiązania nauczymy się jak wykonać torebkę siatkową. Może Was zaskoczyć jej wielkość (jest mała), ale jest to pierwszy projekt, który ma za zadanie wprowadzić Was w to świetne hobby.   

 

Co potrzebujemy do wykonania naszej torebki:

Jeśli jesteś całkowicie początkujący, zanim zaczniesz tworzyć swoją torebkę, obejrzyj filmik poniżej.

Ok, poznałeś już węzeł płaski. Na początek obliczenia. Do wykonania naszej torebki przygotowujemy 20 kawałków sznurka po 2m, po 10 sznurków na jedno ucho.

Zaczynamy od pierwszego ucha.

Każdy dwumetrowy sznurek składamy dokładnie na pół i mocujemy do ucha (tak jak w filmie). Powstanie nam 20 sznurków na których będziemy pracować.


 Jeśli chcesz by Twoja torebka była szersza to dodajesz kolejne sznurki, ale parzyście, po dwa, tak by mieć kolejne 4 sznurki na których będziesz wiązać węzły.

Jeśli chcesz by Twoja torebka była dłuższa to utnij dłuższe sznurki. Ciężko dokładnie określić długość kiedy planujemy projekt, ale można uznać, że długość gotowej rzeczy trzeba pomnożyć razy 4. Ta torebka z metrowych sznurków na rączce ma finalnie ok. 33 cm + "ogonek". Dodatkowo, im więcej projektów wykonasz tym łatwiej będzie Tobie planować długości.

Zasada jest taka, że lepiej by zostało sznurka niż zabrakło.


 

Rozdzielamy sobie całość na 5 grup po cztery sznureczki i ustalamy od której strony będziemy zaczynać każdy węzeł. Dzięki temu nasz gotowa rzecz będzie dobrze wyglądać, a dodatkowo nie pogubimy się w trakcie wiązania z kolejnością.

Tutaj wiążemy od lewej strony, czyli pierwszy sznurek od lewej przekładamy na dwa środkowe, a pod czwarty, po prawej.

Następnie sznurek czwarty przekładamy pod dwa środkowe, by powstał taki węzeł

Robimy 4 takie węzły, które zaciskamy, (tak jak w filmie): lewa, prawa, lewa, prawa.

Tak samo postępujemy z każdą czwórką sznureczków.

Następnie bierzemy 4 sznurki, które połączą dwa wiązania wyżej. Zauważcie, że sznurki, które były wcześniej zewnętrznymi teraz stają się tymi wewnętrznymi, na których będziemy wiązać węzły.

W tym rzędzie robimy już po dwa wiązania i już do końca będziemy tworzyć taką siatkę wiążąc po jednym węźle.

Tak samo postępujemy z drugim uchem.

Kolejny etap to połączenie dwóch części torebki razem.

Do połączenia stosujemy to samo wiązanie co wcześniej.

Składamy dwie części razem.

Z drugiej strony wiążemy tak samo.

O tak.

Teraz wiążemy węzełki tworząc siatkę, stosując tę samą zasadę, czyli sznurki zewnętrzne w kolejnym rzędzie stają się tymi wewnętrznymi i odwrotnie.

Wiążemy węzły dookoła, aż dojdziemy do końca.

Na dole zostawiamy sznurki o takiej długości, by można było je związać. Użyjemy do tego sznurka ok. 1m. składamy go tak jak niżej, czyli...

 ...tak by jedna końcówka sznurka była na górze, a na dole powstała pętelka.

Resztę sznurka zawijamy dookoła końcówek sznurków, mocno ściskając.

Końcówkę sznurka wkładamy do pętelki...

...a drugą jego końcówkę, która jest na górze ciągniemy do góry.

Dzięki temu nasza pętelka się chowa pod owiniętą część.

Nadmiar sznurka u góry odcinamy.

A końcówki na dole wyrównujemy.

Przewracamy całość na prawą stronę. I tak oto powstała Wasza pierwsza makramowa torebka.

Proste? Mamy nadzieję, że zakochacie się w makramach tak samo jak Karolina. Nam spodobało się to tak bardzo, że będziemy sami uczyć się dalej i przygotowywać dla Was kolejne tutoriale.

I jak? Podoba Wam się ten pomysł?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl