Waluty
Wyróżnij się! Poznaj taśmy ozdobne do sukienek!
Wyróżnij się! Poznaj taśmy ozdobne do sukienek!

Lubisz metamorfozy ubrań? Czasami nie trzeba wiele! Ozdobne taśmy i lamówki mają moc odmiany wyglądu dowolnej sukienki. Sprawdź, jakie to proste!

Na brzegu i wzdłuż szwów

Jak efektownie wykończyć brzeg sukienki: dołu, rękawów, dekoltu? Najlepiej wybrać szczególny rodzaj taśmy ozdobnej, czyli lamówkę. Jest to odpowiednio zaprasowany pasek materiału, którym obkłada się brzeg lub szew po obu stronach. Tak założoną lamówkę trzeba przestebnować – i gotowe! Lamówka najczęściej jest wykonana z bawełny lub poliestru, tak, żeby jak najlepiej dopasować ją do sukienki. W naszym dziale Pasmanteria można kupić lamówkę o kilku szerokościach, już zaprasowaną lub ozdobną taśmę lamówkową, którą można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Najlepszy efekt daje lamówka o kontrastowej barwie.

Dawniej do brzegów wykorzystywano krajki, czyli wąskie paski tkane lub plecione. Takie kolorowe elementy przyszywano do brzegów tkaniny w dwóch celach: ozdobnym oraz ochronnym, gdyż krajki doskonale wzmacniały materiał i chroniły go przed przecieraniem. Wytwarzanie krajek to część słowiańskiego rzemiosła ludowego. Co ciekawe, inna nazwa krajki to pasamon, obecnie określana mianem… pasmanterii.

Podkreśl talię, dodaj kolorów

Kolorowy, prosty element może ożywić nie tylko same brzegi materiału. Ozdobne taśmy do sukienek można znaleźć na przykład w talii – taki zabieg podkreśla sylwetkę – a także na przykład na ramiączkach. Możesz odciąć cienkie, oryginalne ramiączka i przyszyć taśmę zamiast nich! Przy geometrycznej formie sukienki możesz naszyć taśmy w różny sposób, regularnie lub asymetrycznie. Tak powstanie stylizacja jedyna w swoim rodzaju! Możliwości jest naprawdę wiele, różnokolorowe taśmy, które możesz znaleźć w dziale Pasmanteria, mogą nadać nowoczesnego lub folkowego charakteru całej kreacji.

Jak to zrobić?

Czasami wystarczy dosłownie kilka minut, żeby odmienić prostą, wręcz nudną kreację. Jest to szczególnie proste, gdy masz możliwość skorzystać z maszyny do szycia. Wystarczy ozdobna taśma do sukienki, szpilki oraz nici, które powinny mieć kolor, który dominuje na taśmie. Postaraj się jak najdokładniej przyłożyć i umocować tasiemkę na sukience za pomocą szpilek. Potem musisz przyszyć lamówkę, najlepiej po obu stronach. Połączenie wygląda najlepiej, gdy dobrze wymierzysz taśmę, utniesz ją i zszyjesz brzegi zanim zaczniesz dopasowywać ją do sukienki. Jeśli nie jest to możliwe, na koniec szycia załóż brzeg pod spód i tak przeszyj.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl